IBUPROFEN NEĆE POGORŠATI SIMPTOME COVID-19, ALI TO NE ZNAČI DA TREBATE BITI UMJERENI S KONZUMIRANJEM

Početkom pandemije izražena je zabrinutost da bi ibuprofen protiv bolova mogao pogoršati COVID-19. No, onda su istraživači pretresli bolničke kartone 9.326 Danaca s COVID-19, od kojih je njih 248 uzimalo NSAID lijekove, i nisu pronađene nikakve razlike u težini simptoma.

Dakle, korištenje nesteroidnih protivupalnih lijekova (NSAID), kao što su ibuprofen i diklofenak, nije povezano s bilo kakvim štetnim učincima kod pozitivno testiranih na COVID-19.

To su rezultati studije Antona Pottegarda sa Univerziteta Južne Danske i kolega iz Univerzitetske bolnice Aarhus te Danske agencije za lijekove, objavljene 8. septembra u PLOS Medicine.

Tokom ranih faza pandemije strahovalo se da upotreba lijeka protiv bolova, ibuprofena, može pogoršati stanje oboljelih od COVID-19.

Kako je upotreba ibuprofena i drugih nesteroidnih protivupalnih lijekova široko rasprostranjena, trebalo je provjeriti o čemu je riječ.

U novom istraživanju istraživači su prikupili podatke o svim Dancima koji su između 27. februara i 29. aprila bili pozitivni na virus SARS-CoV-2. Pročešljani su podaci o upotrebi NSAID, smrtnosti, hospitalizaciji, upotrebi mehaničke ventilacije i akutnim bubrežnim nadomjesnim terapijama. U tom razdoblju 248 pacijenata koristilo je NSAID lijekove.

Istraživači nisu otkrili povezanost bilo kojeg ishoda i upotrebe NSAID. Umrlo je 6,3 posto pacijenata pozitivnih na koronavirus koji su koristili lijekove protiv bolova, njih 24,5 posto bilo je hospitalizirano, a 4,9 posto primljeno je na odjele intenzivne njege.

Ti postotci vrlo su slični onima koji su zabilježeni među pacijentima bez terapije NSAID lijekovima: 6,1, 21,2 i 4,7 posto.

  • S obzirom na dostupne dokaze, nema razloga za povlačenje dobro naznačene upotrebe NSAID tokom pandemije SARS-CoV-2 – kažu autori.

Međutim, uvijek treba uzeti u obzir dobro utvrđene štetne učinke NSAID, posebno njihove bubrežne, gastrointestinalne i kardiovaskularne učinke, a NSAID lijekove svi pacijenti trebaju koristiti u najmanjoj mogućoj dozi u najkraćem mogućem trajanju – napominju autori studije.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

U BIH SE GODIŠNJE POPIJE OKO 1,5 MILIJARDI ŠOLJICA KAFE

0
Prema statistikama na godišnjem nivou u Bosni i Hercegovini se godišnje popije 1,5 milijardi šoljica kafe, odnosno skoro 800 kafa po odrasloj osobi na nivou godine.