- Nešto slično se desilo 2006. godine, kada je uveden PDV u BiH. Tada je obećano da će sav rast prihoda od PDV-a u odnosu na ono što je planirano, biti usmjeren u cestogradnju. Na kraju je taj rast usmjeren u tekuću budžetsku potrošnju.
- Smanjenje stope doprinosa je možda danas bitnije nego ikada. Stotine razgovora sam imao do sada na tu temu i svaki put se postave ista pitanja poput „Ako smanjimo doprinose za PIO, ugrozit ćemo PIO sistem“, što naravno nema veze sa istinom. PIO sistem je danas dio Budžeta FBiH, a taj isti sistem se finansira najvećim dijelom iz PDV-a. Ako smanjite recimo naplatu doprinosa, zbog manjeg poreskog opterećenja za recimo 200 miliona KM, vi to nadoknađujete iz prikupljenog PDV-a za 200 miliona KM, jer PDV taj koji ima snažan rast. U budžetu imate na strani prikupljenih doprinosa minus od 200 miliona KM, ali zato plus na strani PDV-a za isti iznos. Penzioneri i dalje dobivaju svoje penzije i ništa nije ugroženo. Međutim, vi ste time smanjili za 200 miliona poresko opterećenje privredi, čime se povećavaju plate radnika u privredi, a i privrednice u bruto iznosu radnik manje košta, čime postaju još konkurentniji na ino tržištu, povećavaju izvoz i donose još više novca u BiH, čime država ubire još više PDV-a.
- Ovo je dobar način da se uradi reforma poreskog sistema i smanje zbirne stope doprinosa, a da se ne dese bilo kakvi problemi u finansiranju recimo penzija. Ako krenemo ovim putem, umjesto da tih recimo 200 miliona KM rasporedimo na povećanje plata u javnom sektoru, nova zapošljavanja ili bilo koju drugu neproduktivnu stavku, onda imamo vrlo izvjesnu šansu da ostvarimo u narednim godinama rekordne stope ekonomskog rasta – istakao je Hadžić, prenosi Raport.
Dodao je da zakoni koji su u proceduri, a kojima bi se na jednoj strani smanjila poreska opterećenja, a na drugoj uvela, sa ovakvim „rekordnim naplatama“ poreza, jednostavno nemaju smisla.
- Možda je sada bolje ponuditi nove prijedloge zakona, gdje bi se svake godine postepeno smanjivale stope doprinosa dok ne bi došle na optimalni nivo od 25% iznosa bruto plate. Ko zna, možda stalno ponavljanje ovih ideja napokon dođe do onih koji se za to pitaju… – poručio je Hadžić.