Godina 2020. protječe u znaku velikih globalnih promjena koje će zasigurno dugoročno ostaviti traga na naše poimanje svijeta kakav poznajemo. Prevencija, mjere zaštite i pokušaji suzbijanja pandemije okosnica su ”nove realnosti”. Morali smo se priviknuti na to da nema više rukovanja, lice nam je prekriveno maskom, redovno dezinficiramo ruke i površine, a sve kako bismo zaštitili svoje najbliže i kolektivno pomogli suzbijanju širenja virusa.
Osim površina, ne zaboravimo na dezinfekciju svih elektroničkih uređaja, od mobitela do tastatura, a tu su i kreditne kartice, bankomati, novac, koji su, prema provedenim istraživanjima, kontejneri patogena. Prema studiji koju je 2018. provelo Sveučilište u Teksasu u suradnji s CreditCards.com, kreditne kartice izvori su raznih virusa i bakterija, čak više od papirnatog ili kovanog novca.
Jednostavno, brzo i funkcionalno – olakšajte sebi život
No je li zaista potrebno dezinficirati kreditne kartice? S epidemiološkog stanovišta, to i nema puno smisla – ono što je bitno jest provoditi higijenu i dezinfekciju ruku nakon doticaja s visokorizičnim površinama.
No danas, kako bismo si bar malo olakšali život u novim uvjetima, sve više transakcija provodi se beskontaktno i putem raznih mobilnih aplikacija, koje je lako preuzeti s Apple Storea ili Google Playa. Mnoge takve aplikacije ujedno služe kao digitalni novčanik te omogućuju plaćanja bez ikakvoga kontakta s drugim objektima i bez razmjene gotovine.
Iako na tržištu postoji znatan broj njih, za sada još nemaju sve jednake opcije, no i zahtjevi su različiti, a kako su ponuda i potražnja skladan par, neka nas to i ne čudi.