Direktor instituta tokom obraćanja medijima u Berlinu, izjavio je kako članove ovog Instituta brinu nove analize objavljene na stranici ove organizacije koje su pokazale kako je koronavirus novim mutacijama virusa postao mnogo opasniji po ljude.
- Ono što nas brine u RKI-u su učinci novih varijanti koronavirusa. Evidentno je da je postao opasniji. Nove mutacije stvorile su još više uslova za njegovo širenje n- rekao je Wieler.
Kada je riječ o novim mutacijama virusa, Wieler je naglasio kako je trenutno tzv. britanski soj koronavirusa veliki problem.
- Više nemamo samo problem sa znatno povećanim rizikom od infekcije. Početna ispitivanja pokazuju kako B.1.1.7 varijanta koronavirusa (britanski soj) dovodi do ozbiljnjijeg razvoja same bolesti – naglasio je direktor Instituta.
Britanski premijer Boris Johnson već ranije je upozorio kako bi nova mutacija koronavirusa čiji je korijen upravo u Velikoj Britaniji mogla biti smrtonosnija u odnosu na virus kakav sada poznajemo.
Britanski premijer Boris Johnson nedavno je upozorio na novu varijantu virusa da bi mogla biti smrtonosnija.
- Tokom pandemije postoje različite stope smrtnosti u različitim periodima. Mnogo faktora utječe na to, a jedna od bitnijih stvari jeste i koliko je zdravstveni sistem preopterećen pacijentima koji boluju od koronavirusa. Trenutno je veoma bitno analizirati što više pozitivnih testova kako bismo mogli otkriti eventualne mutacije virusa – rekao je Burgmann.