Na početku razgovora se osvrnuo na proteste turističkih djelatnika u Mostaru. Kazao je da je turizam najpogođenija grana privrede u našoj zemlji, ali i istaknuo je da je pandemija pogodila sve privredne subjekte, odnosno porezne obveznike.
- Rekao bih da su sve firme koje su porezni obveznici i kojima je bio zabranjen rad mjerama Vlade FBiH, odnosno kriznih štabova, našli u nezgodnoj situaciji, obzirom da su se te mjere odnosile na zabranu obavljanja djelatnosti do 30. maja ove godine. Onda je logično da svi ti subjekti kojima je bio onemogućen rad nađu u ovakvoj situaciji. Najviše se odnosi na ugostiteljsku djelatnost, kafiće, hotele… – poručio je Isović.
Kada su u pitanju otkazi za vrijeme pandemije koronavirusa u našoj zemlji, Isović nam govori da je veliki broj građana ostao bez posla u turizmu.
- Nismo gledali to po djelatnostima. Pratili smo ukupne podatke o zaposlenim i otkazima i mogu reći da su zaposlenici Porezne uprave zaista u teškim uslovima obradili negdje oko 110 miliona prijava i odjava zaposlenika i najniža tačka zaposlenosti bila je 8. maja kada smo zabilježili nešto više od 507 hiljada radnika i ako uzmemo taj broj i uporedimo ga sa onim koji je bio 16. marta, tačno je FBiH izgubila u tom periodu 27.600 radnih mjesta. Ono što je dobro da se to stanje u posljednje vrijeme povećava sa ukidanjem ovih privremenih zabrana i dolazi do povećanja broja zaposlenih. Tako da od 8. maja do 30. juna imamo porast zaposlenih u FBiH na skoro 11 hiljada novih radnih mjesta – pojasnio je Isović.
(Aldin Tiro)