ISTRAŽIVANJA OTKRIVAJU: KAKO ZAGAĐENJE ZRAKA UTJEČE NA ZDRAVLJE DJECE

Izlaganje visokom nivou zagađenja zraka može učiniti djecu gojaznom i izložiti ih većem riziku od astme, otkrilo je novo istraživanje.

Važan faktor

Studija je pokazala da gojazna djeca imaju 79 posto veće šanse da dobiju astmu.

I dok bi moglo biti mnogo uzroka gojaznosti kod djece, zagađenje zraka bi moglo da bude važan faktor koji tome doprinosi, navodi se u studiji. Studija “Lung Care Foundation” i “Pulmocare Research and Education” je prva koja je u Indiji uspostavila vezu između djece s prekomjernom težinom, astme i zagađenja zraka.

Stručnjaci su dugo upozoravali da dugotrajno izlaganje zagađenom zraku može da dovede do respiratornih oboljenja, posebno među djecom. Kažu da su potrebne hitne mjere da se ona zaštite.

Iz “Lung Care Foundation” pregledali su 3.157 djece u 12 škola, nasumično odabranih, iz Delhija i južnih indijskih gradova koji imaju relativno čistiji zrak. Utvrđeno je da je 39,8 posto djece iz Delhija imalo prekomjernu težinu u poređenju sa 16,4 posto u južnim gradovima zemlje.

Širom svijeta

Ono što je prijavljeno su čestice (PM2,5) koje su opasni sitni zagađivači u zraku, a koje su pronađene u gradovima u kojima je rađeno istraživanje. Svake godine zagađenje zraka u Delhiju dostiže nivoe koji su oko devet puta viši od onog koji Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) smatra sigurnim. To nije slučaj samo s Indijom i u drugim državama širom svijeta zrak je, također, zagađen, prenosi Dnevni Avaz.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE