ISTRAŽIVANJA – U SVAKOJ MINUTI U 2020. GODINI KORIŠTENO TRI MILIONA MASKI

Tokom 2020. godine u svijetu je na mjesečnom nivou korišteno 129 milijardi maski, a te broke ukazuju na potrebu adekvatnog odlaganja otpada, kazala je Zeynep Ceylan, profesorica na odsjeku Inženjerstvo zaštite životne sredine Univerziteta "Ataturk" u Ankari.

S pandemijom COVID-19, koja svijet pogađa gotovo dvije godine, povećana je upotreba maski i rukavica, a brojke prikazane u istraživanjima otkrivaju važnost zaštite okoliša.

Profesorica Ceylan, koja je direktorica Centra za primjenu i istraživanje problema okoliša, govorila je za Anadoliju te ukazala na potrebu adekvatnog odlaganja higijenskih materijala, čija se upotreba značajno povećala s epidemijom.

Istiakla je da svijet treba da se navikne na život s epidemijom i da se otpadom treba pravilno upravljati.

  • Moramo brinuti o otpadu. Ispravno upravljanje otpadom je higijena ekosistema. Kada pravilno upravljamo ekosistemom, svim živim bićima će biti dobro. Svi dobro znamo kako plastika zagađuje svijet. Mnoge stvari su se promijenile tokom pandemije. Potrošačke navike ljudi su se promijenile. Medicinski otpad je porastao više nego što bi trebao – poručila je Ceylan.

Iznijela je i neke vrlo zabrinjavajuće podatke, među kojima i taj da se u 2020. godini u jednoj minuti koristilo čak tri miliona maski.

  • U 2020. godini, kada je izbio COVID-19, u svijetu je za mjesec dana potrošeno 129 milijardi maski. Kada je riječ o rukavicama, ovaj broj se penje na 194 milijarde. Ovi podaci pokazuju da se u jednoj minuti koristilo oko tri miliona maski. Ovo su veoma ozbiljne brojke. U 2020. godini u svijetu je proizvedeno 72 hiljade tona medicinskog otpada – podvuka je Ceylan.

Naglasila je kako se odlaganje medicinskog otpada nagomilanog u staračkim domovima, karantinskim centrima, bolnicama i domovima zdravlja treba vršiti u skladu sa zakonskom regulativom i podići svijest zaposlenih u njima.

Ceylan je također pozvala građane da povedu računa pri odlaganju medicinskog otpada.

Kazala je kako je potrebno za otpad poput maski, rukavica, ambalaže od
sredstava za dezinfekciju pripremiti odvojene kese. Nakon što sa napune tri četvrtine kese, sačekati 72 sata, potom je čvrsto svezati i odložiti u kontejner. Naglasila je također kako masku iskorištenu na ulici treba presaviti dva puta, a potom baciti u kontejner.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

NSRS USVOJILA ZAKLJUČKE: PONIŠTITI SVE ODLUKE SCHMIDTA

0
Narodna skupština bh. entiteta RS usvojila je zaključke u kojima se zahtjeva da međunarodna zajednica povuče izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje je donio visoki predstavnik Christian Schmidt.