Piše: Haris Silajdžić
Kompanija iz Velike Britanije počela je s istraživanjima na lokalitetu Rupice nedaleko od centra grada kako bi ispitali da li se tu nalazi dovoljno rude olova, cinka i barita da bi se otvorio rudnik. Nemalo su bili iznenađeni kada su analize materijala dobijenog iz bušotina pokazale da na ovom lokalitetu postoje i neuobičajno velike količine zlata i srebra.
U nekim bušotinama sadržaj plemenitih metala je iznad prosjeka, ali to ne čudi, jer su uz rude baznih, gotovo uvijek prisutni i plemeniti metali poput zlata i srebra.
Direktor kompanije “Eastern mining” Miloš Bošnjaković naglašava kako je postrojenje za izdvajanje zlata jako skupo, pa je potrebno pronaći komercijalno isplative rezerve.
- Ne krijemo ništa, naprotiv na našim bušotinama pojavljivanje zlata, srebra i bakra u značajnijim količinama. Ako se pokaže da ih ima dovoljno, odnosno da će opravdati investiciju ulaganja u opremu, mi ćemo to raditi – naglašava Bošnjaković.
Ipak, izvjesno je da će u naredim godinama u Varešu ponovo oživjeti rudnik olova, cinka i barita, što je cilj kompanije “Eastern mining” Na to ukazuju i njihove analize.
- Nakon što smo dokazali ekonomski isplative rezerve, i pozitivna metaluška testiranja, put ka otvaranju rudnika je potpuno otvoren – naglasio je Bošnjaković.
U narednoj godini, koncesionari će nastaviti s geološkim istraživanjima, a paralelno se radi na prikupljanju dozvola, kojih je dosad dobijeno više od pedest.
- Teško je reći kad bi se moglo početi s rudarenjem jer je to blisko povezano sa potrebnim dozvolama, baratamo nekih datumima, ali ne želimo izlaziti u javnost kako na kraju ne bi bilo, najavili se otvaranje rudnika za kraj 2021. godine, a uradili ste to početkom 2022. godine – poručuje Bošnjaković.
Ekipa Hayat TV-a i prošle godine bila je u Varešu. Euforije nije bilo ni tada. Znali su odranije da njihov grad leži na rudnim bogatstvima, rekao je načelnik Zdravko Marošević. Samo razvojem bazne industrije, promijenila bi se slika željezničke i saobraćajne infrastrukure. Benefite bi imali aerodromi i luke.
- Mi kupimo i sada benefite od koncesije, i znamo da koncesije propisane zakonom će od svake kile rude olova, cinka i barita, donijeti sredsta u proračun općine Vareš. Da će svaka moguća izvađena kila zlata, koncesija biti plaćena posebno, kao i za sve drugo, za što javnost ne zna. A sve je to bitno za današnju tehnologiju, i održavanje raznih industrija – pojašnjava Marošević.
Vareš možda nikada više neće imati 24 hiljade domaćih stanovnika, ali će projekti poput ovog privući ljude i otvoriti nova radna mjesta. Novi rudnik zapravo bi bio rudnik cijele BiH. Svaki potez koncesionara vrijedi desetke hiljada eura ali je sve izvjesnije da će se uloženo itekako vratiti.