ITALIJA DRUGI PUT U HISTORIJI PRVAK EVROPE!

Reprezentacija Italije sasvim zasluženo novi je prvak Evrope. Izabranici Roberta Mancinija su večeras na hramu fudbala, Wembleyu u sred Londona savladala Englesku nakon penala i lutrije, a bilo je 3:2. U regularnom dijelu bilo je 1:1.

Susret je počeo nevjerovatno za domaćine. Engleska, koja na pobjedu i trofej sa velikih takmičenja čeka punih 55 godina, povela je u 2. minuti.

Nakon sjajne lopte Trippiera, Luke Shaw je sjajno pogodio za 1:0 i erupciju slavlja navijača, ali i igrača Gordi Albiona. Inače, bio je ovo najbrži gol u historiji finala Evropskih prvenstava.

Nastavila je Engleska da igra bolje u prvom dijelu, dok je Italija izgledala potpuno zbunjeno na terenu, te osim nekoliko dalekometnih pokušaja nije pokazala gotovo ništa.

Jednu od rijetkih šansi za Azzurre vidjeli smo u 35. minuti kada je krilni napadač Juventusa Chiesa dobro šutirao, ali lopta je otišla tik pored gola Pickforda.

Na odmor se ipak odlazi vodstvom Engleske od 1:0.

Ko zna šta je Roberto Mancini kazao svojim igračima na poluvremenu, ali šta god, upalilo je.

Italija je igrala kao u transu, rastrčana, dok su se Englezi povukli.

Najviše problema odbrani domaćina stvarao je brzonogi Chiesa. Najbolju šansu do tada za Italiju propustio je upravo Chiesa, koji u 62. minuti i solo akcije sjajno šutira, ali Pickford odlično brani.

Svega pet minuta kasnije Italija je izjednačila. Nakon kornera i velike gužve, Bonucci je odlično pratio igru i rutinski pogodio za 1:1 i ogromno slavlje gostujućih navijača, kojih je večeras na Wembleyu bilo oko 10 hiljada.

Nastavila je Italija sa boljom igrom, a novu veliku šansu propustio je Berardi u 73. minuti.

Do kraja regularnog dijela rezultat se nije mijenjao te se otišlo u produžetke.

U prvom produžetku gledali smo prilično izjednačen fudbal, ali i veliki oprez s obje strane.

Ipak vrijedi istaknuti jednu dobru šansu za Italiju u 103. minuti kada je Pickford odbranio nakon jednog ubačaja Emersona.

U drugom produžetku smo gledali prilično dosadan fudbal, te smo na kraju novog prvaka Evrope dobili nakon lutrije i penala.

Tu su više sreće imali fudbaleri Italije, tačnije sjajno je branio golman Donnarumma, koji je “skinuo” dva penala.

Tako su reprezentativci Italije po drugi put u historiji osvojili titulu prvaka Evrope. Podsjećamo, prvu su osvojili davne 1968. godine.

(Aldin Tiro)

HRGOVIĆ NOKAUTIRAO AHMATOVIĆA I RUTINSKI DOŠAO DO 14. POBJEDE U KARIJERI

0
Hrvatski bokser Filip Hrgović (29) rano jutros u svom 14. nastupu u profesionalnoj karijeri ostvario je i 14. pobjedu, ovog puta nokautiravši na početku treće runde Emira Ahmatovića (34) iz Njemačke.