Magistralni put Tuzla – Kladanj – Sarajevo je jučer bio blokiran zbog izlijevanja rijeke Gostelje u Đurđeviku i rječice Suhe u Stuparima, a od jutros saobraćaj se ne odvija zbog klizišta u naselju Vitalj.

Na istom lokalitetu prije obilnih padavina je aktivirano veliko klizište zbog kojeg se saobraćaj odvijao otežano, a nakon padavina na kolovozu je završio veliki zemljani nanos tako da je put Kladanj – Tuzla u potpunoj blokadi.

Klizišta su napravila probleme i na području Srebrenika gdje je, prema evidenciji Gradske uprave, poplavljeno 27 stambenih jedinica.

Dvije porodice su evakuisane iz svojih domova. Šest porodica je evakuisano iz živiničkih naselja Đurđevik i Starašnj.

Kritična situacija je bila na područjima Kalesije i Sapne gdje su putne komunikacije i imanja bila pod vodom.
Poplave su zabilježene i na području Lukavca i Gračanice.
Zbog obilnih padavina, poplava i klizišta na području Tuzle i Kladnja proglašeno je stanje prirodne nesreće.
ZAVIDOVIĆI: KRIVAJA PONOVO RASTE, ZABRINJAVAJUĆI RAST VODOSTAJA BOSNE

Veće količine kiše koje su zabilježene tokom noći nastavile su da pomažu rast vodostaja rijeka na području naše Općine, te lokalno stanovništvo i dalje pomno prati situaciju iz straha za vlastita imanja i domove.
Nakon što je zabilježen pad vodostaja Krivaje od ponoći, vodostaj je u ponovnom rastu jutros od 7 sati, a u 11 sati je iznosio 456,4 centimetara, što je za preko 150 centimetara više nego 24 sata ranije. Dobra vijest jeste da je vodostaj manji za 25 centimetara nego sinoć u 23 sata, a kada je zabilježen najveći rast (481 centimetar).

Nivo vode na rijeci Bosni se rapidno povećava, u 10 sati je iznosio 302 centimetra, a već na posljednjem mjerenju u 11 sati isti je bio 320 centimetara, što je uvjerljivo najveći vodostaj zabilježen u posljednje vrijeme, te u poređenju s mjerenjem prije 24 sata, za više od 120 centimetara veći.
Vodostaj Gostovića je počeo da pada sinoć prije ponoći, a mjerna stanica je posljednji rezultat učitala jutros u 2 sata, a nivo vode je iznosio 273 centimetra. Situacija na terenu govori da je u ovom trenutku vodostaj sličan kao i prije 24 sata.
TUZLA: STANJE PRIRODNE NESREĆE

Usljed obilne kiše na području grada Tuzle proglašeno je stanje prirodne nesreće zbog opasnosti od poplava i klizišta.
Zasad nisu ugroženi ljudi ni objekti, ali je takva odluka donesena u pokušaju predupređenja potencijalne veće opasnosti budući da je i za narednih 20-ak sati meteorološka prognoza nepovoljna.
Proglašenje stanja prirodne nesreće potvrdio je za Fenu gradonačelnik Jasmin Imamović, podsjećajući da je tuzlansko područje, u sličnim vremenskim uslovima dosta izloženo opasnosti posebno od klizišta, što i u sadašnjoj situaciji iziskuje veliki oprez.
Imamović je tokom dana posjetio ugrožene lokacije na kojima su se vode već izlivale pa vraćale u korita. Od prije dva sata, prijavljena su dva klizišta. Vodostaji Jale i Soline su vrlo visoki, kazao je Imamović, kao i drugih rječica i potoka čije su vode na granici izlijevanja.
RAST VODOSTAJA VRBASA, SAVE I DRINE
Ozren Đurić iz ЈU Vode Srpske rekao je u našem Јutarnjem programu da je došlo do rasta vodostaja Vrbasa u Banjaluci, jer je jučer HE Bočac izvršila kontrolisano ispuštanje vode iz akumulacije.
- Na ostalim glavnim vodotocima, kao što su Una, Ukrina, Bosna, Drina, Sava nisu zabilježeni vodostaji koji su blizu proglašenja redovne odbrane od poplava – rekao je Ćurić.
Šef odsjeka Civilne zaštite Republike Srpske Mladen Ćućun rekao je za RTRS da građani Banjaluke koji žive uz sliv rijeke Vrbas nemaju razloga za zabrinutost jer je vodostaj jutros ispod dva metra, a vodostaj Vrbanje ispod 1,8 metara.

Vodostaji manjih rijeka u Semberiji – Јanja, Gnjica i Lukavac su u stagnaciji i opadanju, a u porastu su vodostaji velikih vrijeka Save i Drine koji su bili izuzetno niski, saopšteno je iz gradskog Odjeljenja za boračko-invalidsku i civilnu zaštitu.
Kiša koja već 40 časova neprekidno pada na području Srebrenice izazvala je pojavu bujica i porast vodotokova, a Zeleni Јadar poplavio je nekoliko desetina hektara poljoprivrednih površina, farmu za tov pilića, kao i nekoliko štala i pomoćnih objekata.
Nabujala rijeka Јanja sinoć je srušila stari most u bijeljinskoj varošici Јanji. Taj most je inače bio predviđen za rušenje nakon izgradnje novog mosta u sklopu projekta “Uređenje korita rijeke Јanje” koji je u toku.
Rijeke Sapna i Hoča na zvorničkom području od juče popodne stagniraju. Poplavljeno je nekoliko destina kuća.
Rukovodilac Službe civilne zaštite Rajko Јurošević rekao je za Radio Republike Srpske da je situacija jutros stabilna, ali da je pričinjena velika materijalna šteta. On je naglasio da su ekipe na terenu i da prate stanje.
U KALESIJI PROGLAŠENO STANJE PRIRODNE NESREĆE
Na području cijele općine, zbog poplava i klizišta, u Kalesiji je proglašeno stanje prirodne nesreće.

Stanje prirodne nesreće je proglašeno na prijedlog komandanta Štaba civilne zaštite općine Kalesija, odnosno načelnika Seada Džafića.Rijeke Gribaja i Spreča su se izlile iz svojih korita te su prouzrokovale znatnu materijalnu štetu u Tojšićima, Kikačima, kao i na poljoprivrednim parcelama u Sprečkom polju.
Džafić je naveo i da je prijavljeno više od 60 klizišta i odrona na području te općine. Klizišta su ugrozila i nekoliko lokalnih puteva, ali ekipe Civilne zaštite su od jučer na terenu te čine sve kako bi uspostavile normalno odvijanje saobraćaja prema tim naseljima, saopćila je Služba za informisanje Općine Kalesija.
STANJE NA PODRUČJU TK SE STABILIZIRA, SMEĆA NA SVAKOM KORAKU
Stanje na području Tuzlanskog kantona se stabilizuje, a vodostaji rijeka su u padu.
Također, priliv vode u jezero Modrac, odnosno njegova brana je za sada stabilna – potvrdio je Feni direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzlanskog kantona Zoran Jovanović.
Što se tiče klizišta, on navodi da su pored starih, nova klizišta evidentirana u općinama Sapna i Čelić, a novo klizište je zabilježeno i u Srebreniku te nekoliko manjih klizišta u Tuzli. Putna infrastruktura je otežana, a više objekata je poplavljeno, posebno u gradu Živinice. Zbog brojnih problema izazvanih obilnim kišnim padavinama, angažirana je i Federalna uprava Civilne zaštite koja je zajedno na terenu s pripadnicima Kantonalne uprave Civilne zaštite.

- Dovezli smo pumpe za izvlačenje vode iz stambenih i poslovnih objekata u naseljima Đurđevik i Višća. Jedan dio pumpi je usmjeren u općinu Kladanj kako bi i tamo bila iscrpljena voda. Također, postavljeni su i isušivači zraka kako bi bila izvučena vlaga iz poplavljenih objekata. Najvažnije je da nismo imali ljudskih žrtava – naglašava Jovanović.
Zbog obilne kiše jučer su određene općine i gradovi u TK proglasili stanje prirodne nesreće usljed poplava i pokretanja klizišta.
- Sada nas jedino zabrinjava mogućnost pojave novih klizišta i reaktiviranje starih, zbog isušivanja zemlje koja je maksimalno natopljena vodom. Sve su ekipe na terenu i stalno vršimo sanacije šteta koje su se dogodile. Međutim, napominjem da smo od prirode koja nam je trebala biti dobar partner, napravili jako opasnog neprijatelja – upozorava Jovanović.
S obzirom da u TK svake godine dolazi do izlijevanja rijeka i pokretanja novih klizišta, Jovanović naglašava potrebu izrade jedinstvene strategiju za borbu protiv uništivača prirode.
Naime, rijeke u TK su, kako navodi, natopljene ogromnim količinama smeća te prerastaju u vodene deponije, a za sve je to kriv ljudski faktor.
BRČKO: VODA PRODRLA U STAMBENE OBJEKTE
Velike kišne padavine prouzrokovale su brojne probleme i na području Brčkog.
Kako nam javljaju čitaoci, voda je prodrla u brojne stambene i poslovne objekte. Materijalna šteta je velika posebno ako se uzme u obzir da je voda preplavila poljoprivredna imanja.
Pogledajte u galeriji kakvo je stanje u Brčkom:
(Amir Saletović)