Uz pomoć najmodernije opreme iz dubina jezera je izvađeno 35 komada neeksplodiranih ubojnih sredstava te preko 100 komada razne municije, koja će prema riječima Slavena Perića, vođe ronilačkog tima FUCZ-a biti uništena.
- Nakon izviđanja koje smo uradili tokom prošle godine, kada je utvrđeno da ima dosta neeksplodirannih ubojnih sredstava , sve od mosta pa do brane, pristupili smo planu izrade projekta za uklanjanje s kolegama iz Češke Republike , s kojima sarađujemo od od 2014.godine i koji nam pružaju veliku pomoć-izjavio je Fahrudin Solak, direktor FUCZ-a.
Iako je, kazao je, riječ o zahtjevnom projektu, on će biti nastavljen i naredne godine, a uz Mostarsko jezero, bit će obuhvačene i druge vodene površine u BiH.
Timove su danas na ovoj lokaciji posjetili članovi delegacije Češke Republike, predvođene ambasadorom u BiH, Jakubom Skalnikom, a kako je novinarima kazao Jan Hamaček, ministar unutrašnjih poslova , njihove ekipe će učestvovati u ovakvim misijama sve dok BiH bude imala potrebu za takvim aktivnostima.
U okviru ove misije za deminiranje angažirano je 20 pripadnika policije Češke Republike, 14 pripadnika Specijalističke jedinice za spašavanje pod vodom FUCZ, zajedno sa medicinskom i ostalom podrškom, Tim za uklanjanje NUS-a FUCZ „Mostar“ te tri pripadnika Ronilačkog tima Republičke uprave civilne zaštite RS (RUCZ) a na poziv FUCZ, na jedan dan se uključila i ISS-Interventna spasilačka služba Mostar čiji su članovi pregledavali i označavali lokacije.