“U GONG-u smo zaprimili desetke poziva građana koje smo informirali o biračkim pravima i saslušali nepravilnosti, koje smo dalje prijavljivali državnim tijelima koji ih mogu riješiti. Imali smo nekoliko slučajeva neprofesionalnosti biračkih odbora u kojima su od ljudi, koji su na vrijeme promijenili svoje biračko mjesto, zatražene potvrde, koje nisu trebale. O tome smo obavijestili nadležna povjerenstva, koja rješavaju takve slučajeve. Zabilježili smo i više slučajeva kršenja izborne šutnje. Ne samo kršenja, nego i negativne kampanje, što je interesantno sa nekakvim letcima koji ‘udaraju’ na jednog kandidata u Zadru i na kandidatkinju u Splitu. Isto tako imali smo slučaj jednog svećenika koji je agitirao za jednog kandidata na biračkom mjestu“, kazala je Ivković Novokmet, javlja Anadolu Agency (AA).
Dodala je da se ono što je GONG-u zanimljivo dešavalo u Bosni i Hercegovini odakle su od svojih promatrača obavješteni o gužvama na biračkim mjestima u Mostaru, ali i autobusima koji prevoze glasače.
“Zabilježeni su pozivi, odnosno organizirani autobusi koji voze glasače u BiH. Što se tiče tih autobusa stav DIP-a je da oni ukoliko nemaju stranačka obilježja i ukoliko svi mogu pristupiti tim autobusima da ih ne trebaju ni prijavljivati za donacije. Stav GONG-a je tu nešto drugačiji. Mi smatramo da ti pozivi za prijevoz autobusima, također, predstavljaju promociju kandidata, odnosno stranke koja je konkretno podržala jednu kandidatkinju i da oni u svakom slučaju trebaju biti tretirani kao donacije. Dodatno ako se tim ljudima uvjetuje na neki način glasanje to smatramo ekstra spornim i pozivamo građane ukoliko je bilo takvih slučajeva u BiH da nam svakako dojave“, naglasila je Ivković Novokmet.
GONG je promatrače poslao na biračka mjesta u BiH i Srbiju, dok u Hrvatskoj njihovi promatrači imaju pravo naknadnog uvida, što znači da nisu na biračkom mjestu, nego da pružaju informativnu podršku i zaprimaju nepravilnosti.
Izdvojila je i slučaj u kojem su stranački promatrači u Petrinji bili u blizini biračkog odbora i zapisivali ko je došao na glasanje. Prema riječima Ivković Novokmet radi se o izuzetno spornom slučaju zbog povrede privatnosti glasanja.