No svi se pitaju kako je to uspjelo Izraelu, odnosno kako su osigurali tako velike količine vakcina. Djelimičan odgovor za Jutarnji list dao je prof. dr. Asher Yeshaihu Salmon, čelni čovjek Odjela za međunarodne odnose u izraelskom Ministarstvu zdravstva i ključna osoba vezana uz aktivnosti vakcinacije u Izraelu.
- Mi smo u vrlo ranoj fazi zaraze počeli pregovore, vrlo teške, s farmaceutskim tvrtkama kako bismo osigurali dovoljno cjepiva – kazao je.
Pregovore su prvo počeli s kompanijom AstraZeneca, još krajem aprila 2020. i početkom maja prošle godine. Slijedili su dogovori s Modernom, Pfizerom i ostalima.
Prema navodima izraelskih medija, vlasti nisu pitale za cijenu pa se navodi da je Pfizeru plaćena 50 posto veća cijena od one koju traži od drugih zemalja kako bi garantovali da će im dostaviti potrebnu količinu doza vakcina. Neimenovani izraelski izvori navode kako je to u skladu s analizom isplativosti jer plaćeni iznos odgovara trošku dva dana zaključavanja države.
Uprkos svemu, Salmon, nažalost, nije pretjerano optimističan kad je riječ o završetku pandemije.
- Ne mislim da će pandemija završiti do ljeta. Ako bi došlo do prestanka pandemije do kraja ove godine, bio bih jako sretan. Ipak, još je rano za nagađanje te vrste jer je riječ o velikom globalnom izazovu, kako provesti cijepljenje, kako se nositi s novim varijantama virusa. Ako biste mi rekli da za godinu dana neće biti pandemije, ja bih bio vrlo zadovoljan – zaključio je profesor Yeshaihu Salmon.
U Izraelu se do danas vakcinisalo 4,6 miliona stanovnika, a populacija države broji blizu devet miliona stanovnika.