Dužnosnik američkog State Departmenta kaže da će oko 140.000 litara goriva biti dopušteno svaka dva dana.
Većina toga namijenjena je kamionima koji dostavljaju pomoć, kao i potpori UN-u u osiguravanju vode i sanitarnih uvjeta, rekao je dužnosnik.
Ostatak je za usluge mobilne telefonije i interneta, koje su bile prekinute zbog nedostatka goriva.
SAD: IZVRŠILI SMO ZNAČAJAN PRITISAK DA PROGURAMO OVO
U petak je firma koja pruža komunikacije u Gazi rekla da se njezine usluge vraćaju nakon što su primile nešto goriva preko Unrwa, UN-ove agencije za palestinske izbjeglice.
Američki dužnosnik je rekao da je Washington izvršio značajan pritisak na Izrael da progura ovaj sporazum o gorivu.
Dogovor je načelno dogovoren prije nekoliko sedmica, dodao je dužnosnik, ali ga je Izrael odgodio iz dva razloga. Izraelski dužnosnici rekli su SAD-u da goriva zapravo nije nestalo u južnoj Gazi, a također su željeli pričekati i vidjeti mogu li prvo pregovarati o taocima.
“DNEVNO NAM JE POTREBNO 160.000 LITARA GORIVA ZA OSNOVNE HUMANITARNE OPERACIJE”
Čelnik Unrwa je u četvrtak upozorio da će agencija možda morati obustaviti sve svoje aktivnosti zbog nedostatka goriva.
U svom najnovijem izvještaju o situaciji, agencija je rekla da je potrebno “160.000 litara goriva svaki dan za osnovne humanitarne operacije” – više nego dvostruko od onoga što je dogovoreno.
Ranije je izraelski dužnosnik rekao da će nova količina goriva biti dostavljena preko prijelaza Rafah civilnom stanovništvu u južnom Pojasu Gaze preko UN-a, pod uvjetom da ne stigne do Hamasa.
Izraelski dužnosnik rekao je da će gorivo dati “minimalnu” potporu vodoopskrbnim, kanalizacijskim i sanitarnim sistemima, kako bi se spriječilo izbijanje epidemija koje bi se mogle proširiti na tom području.
WHO: BRINU NAS TRENDOVI U ŠIRENJIMA BOLESTI U GAZI
Međunarodne organizacije opetovano su izrazile ozbiljnu zabrinutost zbog humanitarne situacije koja se odvija u Pojasu Gaze.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ranije je upozorila na “zabrinjavajuće trendove” u širenju bolesti u Gazi, gdje su nedostatak goriva i izraelsko bombardiranje ozbiljno poremetili zdravstveni sustav i sanitarne objekte.
U petak je Richard Peeperkorn, predstavnik WHO-a za palestinske teritorije, rekao da je zabilježeno više od 70.000 slučajeva akutnih respiratornih infekcija i više od 44.000 slučajeva proljeva, javlja Reuters, što je znatno više od očekivanog.
IZRAEL JE OSIGURAVAO VEĆINU STRUJE ZA GAZU PRIJE RATA
Gorivo je u Gazi potrebno za rad postrojenja za desalinizaciju enklave, za opskrbu električnom energijom domova i bolnica, te za sanitarnu, transportnu i komunikacijsku infrastrukturu.
Također je ključno za isporuku pomoći po teritoriju. Izrael je blokirao ulazak goriva u Gazu, tvrdeći da bi ga Hamas mogao ukrasti i koristiti u vojne svrhe.
Prije posljednjeg rata Izrael je davao većinu električne energije za Gazu, a dio je proizveden u jedinoj elektrani enklave koja više ne radi.
(Index.hr)