Tamo je stigao 2000. godine, nakon što je 1995. godine zbog genocida u Srebrenici morao otići, prvo u Zavidoviće, a onda u Švicarsku. Međutim, njegova priča ne završava tu.
Živjeti snove – sanjati Srebrenicu
Vrijedni Sajo, odmah nakon dolaska u Švicarsku zasukao je rukave i počeo raditi da bi opstao, rastao i vratio se svojoj Srebrenici. Uloženi trud ugledao se 2004. godine, kada Safet uspijeva pokrenuti firmu koja se bavi otkupom metala. Danas, godinama poslije, rezultati govore za njega. Radi na realizaciji nekoliko projekata iz različitih oblasti, a kompanija na čijem je čelu bavi se izgradnjom i prodajom nekretnina, kao i njihovim iznajmljivanjem.
- Ja imam više projekata i poslova u Švicarskoj, ali moja firma od 2016. godine najviše se bavi poslovima u oblasti nekretnina. Pravimo kuće, zgrade, a imamo i agenciju za prodaju nekretnina i njihovo iznajmljivanje. Mislim da sam prvi s područja cijele bivše Jugoslavije koji je u Švicarskoj otvorio firmu za otkup metala, koja radi i danas”, priča nam Safet.

Kako je Safet Alić povratnik u Srebrenicu?
Njegova adresa i dalje je u Švicarskoj. Kako je onda Safet Alić povratnik u Srebrenicu? Prvo lična karta. To potvrđuje od 2007. godine. Međutim, više od nje govore Safetova djela: ljubav prema Srebrenici i vrijeme koje tamo provodi. Godišnje je posjećuje više od 20 puta. Ne treba zaboraviti, dolazi iz Švicarske.
- Sada je vanredno stanje, ali dolazim i više od 20 puta godišnje u Srebrenicu. Znao sam doći četiri puta u mjesecu. Budem tu po nekoliko sedmica. Najviše volim zato što sam srcem, dušom i mislima uvijek u Srebrenici, priča Safet.
Ne može se samo zbog toga reći da je Safet povratnik u Srebrenicu. Međutim, ono što radi za nju čini ga većim i od brojnih funkcionera koji tamo žive. U projekte u Srebrenici dosada je uložio više od 5 miliona konvertibilnih maraka. Prije nekoliko godina izgradio je motel u centru ovog grada, koji sada dodatno adaptira.

- I zbog korone morao sam nakratko zatvoriti, ali tu priliku koristim da renoviram neke stvari u motelu. Teško je sada i raditi jer paralelno investiram u još četiri projekta, podsjeća Alić.
A najveći projekt na kojem trenutno radi je izgradnja farme pilića u vrijednosti većoj od 2 miliona konvertibilnih maraka, koja će u početku donijeti posao za 10 osoba u Srebrenici.
- Što se tiče farme pilića, tu imaju dva projekta. Pravim jedan pomoćni objekt na zemljištu moga oca i majke, da tu mogu dočekati goste. Farma pilića će imati dva sprata, a dimenzije su 120×17 metara. Radim na tome već dvije godine. Imam problem sada s prilaznim putem prema mjestu Sućeska, jer je usko. Dosta materijala stiže kamionima iz Švicarske, jer neke stvari samo tamo i mogu kupiti. Moja vizija je da to u početku bude projekt koji će donijeti deset radnih mjesta, ali možda i više kasnije, jer ja nisam čovjek koji olako staje. Definitivno idem dalje, dajem sve za Srebrenicu, i ostat će tako dok me Allah poživi, jasan je Alić.

Emotivno, priča nam i o tome gdje pronalazi snagu i motiv.
- Moj motiv su šehidi u Potočarima, moje poštenje, oni su moja najveća snaga. Naravno tu su i moji najmiliji ukopani. Imam i veliki broj prijatelja u svojoj Srebrenici, tamo je moj brat, moja sestra, imam razloga da ih mogu nabrajati cijeli dan. Dok imam snage, bit ću u Srebrenici, raditi sve to za nju. Godišnje sam tu po nekoliko mjeseci, dodaje Alić.
Nakon svega, jasno je sljedeće. Safet Alić nije samo povratnik u Srebrenicu, nego i čovjek koji pomaže njenu obnovu. Većinu novca zarađenog u jednoj od najbogatijih zemalja svijeta daje Srebrenici. Da bi rasla, da bi život u njoj bio lakši i da bi cijeli svijet znao da je ona jedina adresa Safeta Alića, čovjeka čija duša nikada i nije napustila Srebrenicu.
(Haris Silajdžić)