Nakon što je mostarski muftija mr. Salem ef. Dedović, odustao od kandidature, ostali su trenutni reis koji se kandidira drugi put i Zukorilić, ili bivši sandžački muftija, koji je prvi put u toj utci.
I jedan i drugi započeli su predstavljanje programa u muftijstvima diljem BiH.
Program aktuelnog reisu-l-uleme dr. Huseina ef. Kavazovića baziran je na temelju ostvarenih rezultata i započetih procesa strukturiranja Islamske zajednice (IZ) u kontekstu pozicije, prilika, mogućnosti i realnih potreba njenih članova u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj i bošnjačkoj dijaspori.
Usvajanje ustavnih promjena, usaglašavanje Statuta i normativnih akata, bio je jedan od većih izazova s kojima se Zajednica suočavala, te je u tom smislu Kavazović najavio donošenje dva važna reformska akta, Pravilnik o službi i Pravilnik o članarini, kao i restruktuiranje Sabora koji bi trebao dobiti svoj Sekretarijat, a cilj je da se unutar Zajednice potrebni akti brže mogli planirati i usvajati.
Za Zukorlića je prioritetno pitanje slobode Islamske zajednice, u konkretnom smislu autonomnosti IZ-a, a taj proces treba biti do kraja dovršen.
Smatra da se ne treba boriti na prevaspitavanju političara, već treba napraviti neku distancu od ‘strančarenja’, a to ne znači da Islamska zajednica ne smije imati svoj politički stav, „samo se ne smije baviti straničarenjem, jer to postaje osnov podjela u džematima i svim strukturama“.
Kavazović, čovjek srednjeg puta, u svom prvom mandatu koji privodi kraju u znatnoj mjeri je odvojio politiku od Islamske zajednice, djelovao je mirno i mudro u situacijama koje su zahtijevale odgovornost. Najeklatantniji primjer je napad na Aleksandra Vučića u Potočarima 2015. godine, kada je Kavazović u odsudnom trenutku pozvao na smirenost i dostojanstvo.
Njegov protukandidat je sveprisutna javna ličnost s krugom djelovanja mnogo širim od vjere. Bivši sandžački muftija trenutno je političar i poslanik u Skupštini Srbije. Osnovao je univerzitet u Novom Pazaru, čest je gost u medijima i pored vjere često komentariše političke odnose u regiji.
KAVAZOVIĆ – ČOVJEK SREDNJEG PUTA
Rođen je 3. jula 1964. godine u Jelovče Selu kod Gradačca, od oca Hasana i majke Saime.
Osnovno obrazovanje je stekao u rodnom mjestu, a Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu je završio 1983. godine. Na Šerijatskom fakultetu Univerziteta Al-Azhar u Kairu je studirao u periodu od 1985. do 1990. godine. Magistarski rad i doktorsku disertaciju odbranio je na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu, iz područja šerijatskog prava.
Radno iskustvo je sticao kao imam, hatib i mualim u džematima u Srebreniku i Gradačcu.
Obavljao je funkciju muftije tuzlanskog u periodu od 1992. do 2012. godine, a u članstvo Sabora Islamske zajednice Republike Bosne i Hercegovine izabran je prije agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Nedugo nakon imenovanja na poziciju muftije tuzlanskog, zajedno s još devet članova delegacije Okruga Tuzla, po povratku iz Zagreba, biva zarobljen u Konjicu i odveden u logor HVO-a. Nakon sedam mjeseci ponovo je na slobodi i vraća se u Tuzlu.
Na poziciji tuzlanskog muftije dao je presudan doprinos u obnovi i radu Tuzlanskog muftijstva i Behram-begove medrese, uvođenju vjeronauke u osnovne i srednje škole, te u obnavljanju lista Hikmet. Tokom tog perioda u više mandata obavljao je dužnost predsjednika Školskog odbora Behram-begove medrese u Tuzli. Svojim zalaganjem je doprinio podizanju zgrade Biblioteke Behram-beg u Tuzli.
Jedan je od pokretača Centra za rehabilitaciju ovisnika o psihoaktivnim supstancama u Smolućoj kod Lukavca, prve ustanove za rehabilitaciju ovisnika u okviru Islamske zajednice u BiH. Zajedno sa svojim saradnicima, radio je na pokretanju i razvoju Agencije za certificiranje halal-kvalitete IZ-e u BiH. Aktivno je učestvovao u obnovi i izgradnji više desetina džamija na područjima Bosanskog Podrinja i Bosanske Posavine.
Istovremeno, snažno se angažirao i na zbrinjavanju prognanog i izbjeglog stanovništva iz Istočne Bosne tokom agresije, a potom i u obnavljanju infrastrukture IZ-e u BiH i povratku muslimana u sela i gradove iz kojih su protjerani. Bio je član i predsjednik Savjetodavne radne grupe za definiranje sadržaja u izradi projektne dokumentacije za kompleks Memorijalnog centra Potočari-Srebrenica.
U njegovom mandatu na poziciji reisu-l-uleme Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini je provela izmjene Ustava i značajne reforme u mnogim segmentima djelovanja Zajednice u domovini, domovinskim zemljama i dijaspori. Bio je u stalnom kontaktu sa vjernicima, u svim značajnijim prilikama, kako u domovini, domovinskim zemljama, tako i u iseljeništvu. Čest je gost u svim glavnim gradovima, kako u muslimanskom svijetu, tako i na Zapadu gdje je sagovornik najviših vjerskih, akademskih i političkih zvaničnika. Dobitnik je više priznanja od titula počasnog građanina do ličnosti godine.
Tokom obavljanja pozicije muftije tuzlanskog i reisu-l-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini učestvovao je na brojnim naučnim konferencijama u domovini i svijetu. Autor je nekoliko knjiga i studija iz različitih oblasti islamskih nauka a naročito šerijatskog i komparativnog prava.
BIVŠI MUFTIJA U POLITIČKOJ KLUPI
Muftija Muamer ef. Zukorlić rođen je 15. 2. 1970. u selu Orlje kod Tutina, gdje je i odrastao sa roditeljima i dva mlađa brata. Osnovnu školu završio je u rodnom mjestu. Srednju medresu „Gazi husrev-beg“ u Sarajevu.
Tečno govori, piše i čita na arapskom jeziku. Govori turski jezik. Služi se engleskim jezikom. U osnovnoj školi učio ruski jezik.
Višegodišnji predavač u medresi „Gazi Isa-beg“ u Novom Pazaru, ali i predavač na grupi vjerskih predmeta i arapskog jezika na Islamskoj pedagoškoj akademiji. Predsjednik Mešihata Islamske zajednice Sandžaka od njegovog osnivanja 1993. do 2007. Muftija sandžački od 1993. Glavni muftija i predsjednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji od njenog objedinjenja 2007.
Vodio je Islamsku zajednicu punih devetnaest godina. Podiže brojnu porodicu i odgoja sedmoro djece. Utemeljitelj je i osnivač Internacionalnog univerziteta u Novom Pazaru 2002. godine sa odjeljenjima u Nišu, Beogradu, Pančevu i Subotici. Osnova je žensku medresu „Gazi Isa-beg“ u Novom Pazaru 1996. i njenog odjeljenja u Rožajama 2002.
Njegovom zaslugom osnovan je Muslimanski omladinski klub (MOK) 1999. Osnivač Udruženja uleme Islamske zajednice u Srbiji 2007. Podržao osnivanje Sandžačke biznis asocijacije (SABA) 2010. osmislio i osnovao Bošnjačku kulturnu zajednicu 2009. Predvodio tim za pisanje Ustava Islamske zajednice u Srbiji.
Poznat po oštrom diskursu protiv kršenja ljudskih prava i diskriminacije, zbog čega je često u nemilosti beogradskog režima.
Vjeruje i uporno tvrdi da je žena nacionalni heroj, te joj shodno tome treba obezbijediti zaslužen status u društvu.
OD TERETANE I SKUPOCIJENIH DŽIPOVA DO JAHANJA
Zukorlić u posljednje vrijeme koristi sva moguća sredstva kako bi se što više eksponirao u medijima. Tako ovom kandidatu za reisa nije strano i da fotografe obavijesti kada je u teretani kako bi svima pokazao koliko se preznojava na treningu kik-boksa, kako se isteže…
Za njega će neki reći da je jedinstven i po svojim ženama. Javnosti su poznate poznate dvije, a špekuliralo se da ima i treću.
Beogradskim novinarskim krugovima se prije nekoliko godina pričalo da je bio u vezi i sa novinarkom Belkisom Crnovršanin, koju je planirao za treću suprugu. “Muftija je smrt za žene”, pisale su tada novine, a novinarka s kojom se navodno viđao tada je imala samo 25 godina.
Ipak, on zvanično ima dvije žene, a u više navrata je isticao da je to njegova privatna stvar i da je bolje imati dvije žene, nego imati jednu, a varati je.
Jedna od njih, Elma, generalni menadžer je univerziteta koji je osnovao u Novom Pazaru. S njom ima troje djece.
Često se u medijima Zukorlić spominje i kao neko ko je naučio na luksuzan načinu života, a navodno u voznom parku ima četiri džipa BMW X5. Pravdao se u srbijanskim medijima kako to nisu njegovi automobili, već ih dobiva na korištenje?!
Član je jahačkog kluba na hipodromu u Beogradu i termine koristi nekoliko puta tokom sedmice. Kako je i sam svojevremeno izjavio, jahanje za njega predstavlja poseban vid relaksacije.
Posvećen je različitim aktivnostima kao što su fudbal, atletika, borilakče vještine…
Prema mišljenju javnosti, sudeći po komentarima i u medijima, društvenim mrežama, dosadašnjem iskustvu, bogastvu biografija… čini se da Kavazović ima puno veće šanse da postane novi-stari duhovni lider muslimana u BiH.