KAKO JE TUŽILAŠTVO BIH MOGLO IZGUBITI U SUĐENJU VASIĆU?

Da je Dragomir Vasić, tadašnji prvi čovjek Centra javne bezbjednosti Zvornik, bio nezaobilazni učesnik svih događaja koji su u julu 1995. godine za posljedicu imali izvršenju genocida nad Bošnjacima Srebrenice, govori i depeša od 13. jula 1995. godine.

Miodrag Josipović, Branimir Tešić, Dragomir Vasić, Danilo Zoljić i Radomir Pantić, prvostepenom presudom Suda Bosne i Hercegovine, danas su oslobođeni optužbe za učešće u djelomičnom istrebljenju bošnjačkog stanovništva Istočne Bosne, piše Politički.ba

Dragomir Vasić bio je optužen za izvršenje genocida, dok je ostalu četvoricu optužnica teretila za pomaganje u genocidu

Predsjedavajuća sudskog vijeća Minka Kreho, obrazlažući presudu, kazala je da „Tužilaštvo nije dokazalo prisustvo namjere optuženih za istrebljenje“, što je kod onih koji poznaju profesionalni angažman ovih policijskih službenika u julu 1995. godine, izazvalo šok i nevjericu, ali i dodatno nepovjerenje u pravosuđe BiH.

Da je Dragomir Vasić tadašnji prvi čovjek Centra javne bezbjednosti Zvornik, bio nezaobilazni učesnik svih događaja koji su u julu 1995. godine za posljedicu imali izvršenju genocida nad Bošnjacima Srebrenice, govori i depeša od13. jula 1995. godine, a kojom isti, nakon sastanka sa zločincem Ratkom Mladićem, izvještava kabinet ministra policije RS-a na Palama, te štab policijskih snaga u Bijeljini o evakuaciji i događajima na terenu, u kojima učestvuje policija na čijem je čelu.

„1. Evakuacija preostalog civilnog stanovništva iz Srebrenice autobusima za Kladanj (oko 15.000). Nedostaje nam 10 tona nafte – hitno!

2. Likvidacija oko 8.000 muslimanskih vojnika koje smo blokirali u šumi oko Konjević Polja! Borbe se vode! Taj posao odrađuju samo jedinice MUP-a.

3. Obezbjeđenje svih ključnih objekata u gradu Srebrenici i kontrola izlaza i ulaza ljudi i robe na tri postavljena punkta.

4. Uputiti odred specijalne Srbinje ili Doboj u Konjević Polje. O daljim saznanjima bit ćete obavješteni“,  stoji u depeši 283/95 od 13. jula 1995. godine, a koju potpisuje Dragomir Vasić.

Poznato je da u dokumentima koji su se pojavljivali tokom suđenja u Haškom tribunalu pojedinim optuženim za genocid,  postoje snimci koji svjedoče o obilasku policijskih jedinica od strane Dragomira Vasića koje su u dolini Jadra učestvovale u masovnim egzekucijama zarobljenih Bošnjaka iz Srebrenice.

Također, u haškim dokumentima postojali su dokazi kako na svim mjestima egzekucija, počev od Sandića, Kravice, Grbavaca, Brane crvenog mulja i drugih, učestvuju pripadnici jedinica kojim su komandovali danas oslobođeni Vasić, Josipović, Tešić, Zoljić i Pantić.

Nakon likvidacije zarobljenika oko Zvornika, za pripadnike policije koji su učestvovali u egzekucijama, ali i obezbjeđenju mjesta strijeljanja, uvečer bi bile organizirane pijanke i derneci u nekadašnjoj „Šehinoj kafani“ koja se nalazila neposredno pored zgrade CJB Zvornik.

Jedna grupa tih policajaca, kao nagradu za ono šta su radili, kasnije je  poslata na godišnji odmor na crnogorsko primorje.

Specijalci CJB Zvornik, također učestvovali su u zarobljavanju civila iz srebreničke kolone, koji su kasnije bili ubijeni.

Sam Dragomir Vasić bio je jedan od pregovarača za oslobađanje specijalca Jankovića kojega su oko Zvornika zarobili Srebreničani koji su se probijali prema Sapni. Nezamislivo je da Vasić, kao tadašnja „alfa i omega“ policijskih snaga u Podrinju, nije do sada poslat u zatvor“, ispričao je za politicki.ba jedan od aktera događaja iz jula 1995. godine, a koji je, svojevremeno svjedočio i u procesima pred Haškim tribunalom.

Najviše egzekucija zarobljenih Srebreničana izvršeno je, upravo, na području Zvornika u čemu je uloga Centra javne bezbjednosti sa Dragomirom Vasićem na čelu, kao i njemu potčinjenim komandirima policijskih jedinica koje je Sud BiH danas oslobodio optužbi, bila posebno značajna.

Udruženja koja okupljaju žrtve Srebrenice, ali i mnogi koji su preživjeli „kolonu smrti“ zahtjevaju od Tužilaštva BiH da u žalbenom postupku prikupe dokaze kojim će dokazati učešće ove peterice policijskih službenika u izvršenju genocida u Srebrenici. 

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE