Sudeći prema statistikama, sarajevski komesar Nusret Selimović se u prošloj godini više bavio posljedicama nego prevencijom kriminaliteta.
U 2020., godini pandemije, ograničenog kretanja i policijskog sata u Kantonu Sarajevo povećan je broj krivičnih djela za 19,3 posto, dok je broj uhapšenih smanjen za 14,1 posto. Od 19 bombaških napada, tek pet ih je rasvijetljeno.
I dok su, prema zvaničnim podacima, u ovoj godini krađe, teške krađe i razbojništva u Sarajevu gotovo svakodnevna pojava, ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica, gostujući na jednoj lokalnoj televiziji, na upit voditeljice o sigurnosnoj situaciji i sve učestalijim napadima na građane, kaže:

- Kada bi poredili januar ove godine u odnosu na prošlu godinu, mogu reći posebno s apekta ovih krivičnih djela o kojima Vi govorite, a koja na neki način dižu temperaturu građanima, a Boga mi eto i policiji koja se, zaista u velikoj mjeri, suočava prema ovoj pojavi, čini sve što je moguće da realizira svoje aktivnosti iz operativnih planova. Kao što rekoh, ta krivična djela dižu temperaturu i čine da se građani na neki način osjećaju nesigurno. Kada pogledamo statistički i uporedimo ova dva perioda, evo upravo u oblasti razbojništava i oblasti teških krađa, na naročito drzak i opasan način, to je ova krađa mobitela, skidanje torbica… od naših sugrađanki i sugrađana. Dakle, u odnosu na ta krivična djela ja mogu reći da je došlo do smanjenja broja tih krivčnih djela u odnosu na januar prošle godine.

Kada pogledamo, ali ne statistički, kako to ministar kaže, nego svakodnevne biltene Uprave policije, u februaru, periodu nakon januara o kojem ministar govori, razbojništva, krađe i teške krađe su opet gotovo svakodnevne, ali ne od strane gripe i prehlade, već od razbojnika koji teroriziraju građane Sarajeva.

Prošle sedmice u Sarajevu uhapšen je dvojac zbog sumnje da je izvršio više razbojništava i teških krađa na naročito drzak i opasan ili naročito opasan način. Iako ministar otete torbe od građana spominje u deminutivu, torbicama, sudeći prema izjavi advokata uhapšenih, materijalna šteta trganja ili presijecanjem nožem kaiševa na pojedinim torbama, za koje se ovaj dvojac sumnjiči da je otimao od građanki, itekako je augumentativna.

- Moram reći da su oni metadonski ovisnici i da je vjerovatno to bio povod da im se stavi pet krivično pravnih radnji i od toga tri razbojništva iz kojih su, otimajući, uzeli oko 50 hiljada maraka. U jednoj torbici je bilo oko 30 hiljada maraka, što i mene čudi. To ćemo morati provjeriti. Ja sam tražio za suprugu da se odrede mjere zabrane, da se ne odredi pritvor iz humanih razloga, jer neosuđivana i ima dvoje male djece – govori advokat Omar Mehmedbašić.
Pored materijalne štete, posljedice napada na građane i građanke ostavljaju psihološke traume, tjelesne povrede, izazivaju strah za vlasite živote, a ne skok temperature, kako ministar to ističe.
U Kantonu Sarajevo prošle godine povećan je broj ubistava. Počinjeno je 11 ubistava i sva su rasvijetljena. Sramota bi bilo da nisu, jer nijedno od tih ubistva nije bilo s profesionalnim pečatom poput nekih, dugo godina nerasvijetljenih ubistava u KS.

Ministar ponovo gostujući u programu iste televizije o počiniocima ubistava u 2020. godini kaže:
- Krivična djela ubistva, imali smo ih jedanaest na području Kantona Sarajevo u prošloj godini. Svih jedanaest je apsolutno rasvijetljeno i predati su izvršioci ovih krivičnih djela Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo. Dakle, hoću da kažem, građani sigurno mogu imati povjerenje u našu policiju.

Međutim, to nije tačno!
Saša Golub, osumnjičeni za ubistvo Nedžiba Spahića koje se desilo na Grbavici u junu prošle godine, je u bjekstvu i za njim je raspisana potjernica. Dakle, nije predat tužalštvu. U bjekstvu je i Hanani Benazi, jedan od tri migranta koji se dovode u vezu s ubistvom Jasmina Berovića. Javnost, barem zvanično, još ne zna ko se od trojice migranata sumnjiči da je direktni izvršilac ubistva Berovića. Ovaj u bjekstvu ili ovaj koji je izručen BiH ili onaj uhapšeni na Kosovu, a koji još nije izručen. Dakle, dvojica nisu predata tužilaštvu.
S druge strane, ministar se pohvalio i smanjenjem krađa automobila u godini pandemije, ograničenog kretanja i policijskog sata. U 2020. godini u Kantonu Sarajevo ukradena su 94 automobila. 53 su vraćena vlasnicima. MUP Kantona Sarajevo vratio ih je 30, MUP RS-a – četiri, drugi MUP-ovi – dva i 17 vozila vlasnici su sami pronašli. Upola je manje uhapšenih za krađe vozila u odnosu na 2019. godinu.
- S tim da moram naznačiti da se ovdje radi uglavnom o vozilima, sada, koja su manje materijalne vrijednosti tako da, čini mi se, organizovani kriminal koji se odnosi na ovu tematiku je znatno slabiji na području Kantona Sarajevo u prethodnoj, 2020. godini – dodao je Katica.
Ovo nije izvlačenje iz konteksta, ovo je kontekst da ministar obezvređuje imovinu građana slabijeg imovinskog stanja koji su na meti kradljivaca.
Stječe se dojam da ministar, koji je dugi niz godina obnašao razne funkcije, na raznim nivoima, ministar koji je za sve to vrijeme bio plaćan iz budžeta, plaćan novcem građana, ne shvata da pojedini građani, da ne kažemo većina građana, jedva mogu priuštiti automobil, kako ministar kaže, manje materijalne vrijednosti.
Ovakvom izjavom ministra policije zasigurno se ne gradi povjerenje građana u policiju. S druge strane, ministar i komesar bi trebali poraditi na sticanju povjerenja policije u njih dvojicu.
Veći broj policajaca i oficira nisu zadovoljni ni ministrom ni komesarom. To znamo, jer više od komesara i ministra novinari „Slučajeva X“ provode vremena s policijskim službenicima i razgovaraju o njihovim problemima unutar policije, o nezadovoljstvima poput kontinuiranog plasiranja priča o premještajima, određenim pritiscima, uplatama prekovremenih sati, dodataka na plaću…
Sa sigurnošću poručujemo građanima Kantona Sarajevo da MUP KS, bez pretjerivanja, ima jaku policiju, dobre policajce, specijalce, istražitelje i oficire, a sve ostalo, poput analize, prognoze, mapiranja, praćenja kriminaliteta po vremenu, prostoru i načinu izvršenja krivičnih djela, mjera koje se poduzimaju po tim analizama, te sublimiranja postignutih efekata i otklanjanja eventualnih propusta i nedostataka je stvar menadžerskog alata i sposobnosti menadžmenta policije.
I za kraj, pozivamo ministra, javno, da slijedi primjer policije ZDK, da u konkurs prijema policijskih službenika uključi Transparency International u BiH da nadzire konkursne procedure, uključi medije, da sve bude javno i transparentno kako bi u MUP KS bili primljeni samo najbolji i najsposobniji. Ovom prilikom pozivamo sve buduće kandidate koji se jave na konkurs da našoj redakciji mogu prijaviti sve eventualne nepravilnosti, korupciju, nepotizam.
Video emitiran u emisiji “Slučajevi X” možete pogledati i OVDJE.