Majke Srebnrenice i danas su kako to čine već 26 godina, u Tuzli organizirale mirne poroteste kako bi podsjetile na genocid počinjen nad Bošnjacima Srebrenice počinjen 11. jula 1995. godine.
Transparenti s porukama da se pronađu žrtve genocida, uhapse zločinci koji su na slobodi, panoi sa fotografijama ubijenih i tužna lica majki i onih koji su im se u znak podrške pridružili i danas pokazali da istinu o genocidu u Srebrenici niko ne može poreći niti sakriti.
Majke nisu krile ogorčenost zbog zastoja u pronalasku posmrtnih ostataka ubijenih u genocidu, zbog uporne šutnje i institucija i pojedinaca koji znaju lokacije grobnica, a ne žele da ih otkriju.
- Mi imamo česte sastanke sa organizacijama i institucijama koje se bave traganjem za nestalim, ali, nažalost, nema rezultata.
Ogorčene smo na ovakvo stanje, posebno što mnogi očevi, majke umiru, a da nisu pronašli posmrtne ostatke svojih sinova.
Zna se za neke grobnice, ali oni koji su dužni da ih otkopaju još uvijek to ne rade. Neko opstruira. Pitamo zašto?
Mi imamo podršku od ICMP-a, Međunarodnog crvenog križa, ali nam je zatajio Institut za traženje nestalih.
Grčevito smo se borili za formiranje Instituta i oni su, na nivou naše države tijelo koje mora da poštuje glas žrtava, prenosi Politički.ba.
Uostalom, članovi Instituta su uposlenici koje plaća država da rade posao zbog kojeg su formirani“, kazala je, obraćajući se medijima, Nura Begović iz Udruženja „Žene Srebrenice“.
Begović nije krila ogorčenje zbog stalnog negiranja genocida od strane pojedinih političara, kao i zbog njihovog javnog negiranja odredbi Zakona o zabrani negiranja genocida koje je nedavno nametnuo bivši visoki predstavnik za BiH Valentin Inzko.
- Slušam skoro na jednoj TV stanici poslanika u Parlamentu BiH Lazara Prodanovića i pitam se zar ga nije sramota da negira zakon koji je nametnuo Inzko.
Kako ga nije sramota onih majki koje dolaze da se liječe u njegovoj poliklinici koju ima u Bratuncu.
Pitam kako tim majkama, iz čijih očiju izvire tuga i žalost, može pogledati u oči nakon što se onako javno suprostavlja Zakonu koji zabranjuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločina i zločinaca.
Zar je to karakter jednog ljekara“, skoro plačući je upitala Begović.
Mnoge majke koje smo danas sreli na protestu u Tuzli, vidjelo se, teško su oboljele. Većinom su same, a neke od njih još uvijek žive u kolektivnim centrima.