KAKO SE PERE NOVAC U FEDERACIJI BIH: SVE VIŠE SUMLJIVIH TRANSAKCIJA

Banke za pola godine prijavile 65 sumnjivih klijenata, Finansijsko-obavještajni odjel tražio dostavu podataka za jednog klijenta.

U prvoj polovici ove godine banke su, po izvještajima o gotovinskim transakcijama od 30.000 KM ili više, povezanim i sumnjivim transakcijama, koje dostavljaju Agenciji za bankarstvo FBiH (FBA), izvijestile Finansijsko-obavještajni odjel (FOO) o ukupno 137.385 transakcija u ukupnoj vrijednosti od 6.756.063.928 KM. Broj transakcija je za 2,6 posto viši u odnosu na isti period prethodne godine, a povećan je i njihov iznos, za 0,5 posto.

Navedeno je to u informaciji o subjektima bankarskog sistema Federacije BiH sa stanjem na dan 30.06.2019. godine, koji je objavila FBA.

– U istom izvještajnom periodu banke su izvijestile o ukupno 53 sumnjive transakcije (za 89,3 posto više u odnosu na isti period prethodne godine) u ukupnoj vrijednosti od 4.050.134 KM (za 162 posto više). U posmatranom izvještajnom periodu banke su prijavile 65 sumnjivih klijenata (za 4,8 posto više). FOO je tražio dostavu podataka za jednog klijenta – navode iz FBA.

Kako zaključuju iz Agencije, podatak da je broj i vrijednost sumnjivih transakcija i broj prijavljenih sumnjivih klijenata povećan, upućuje na zaključak da su banke unaprijedile kontrole, te da posvećuju veću pažnju praćenju transakcija i aktivnosti klijenata.

Posebno je izražen trend rasta transakcija prijavljenih nakon izvršenja, što ukazuje da su banke veću pažnju posvetile korektivnom praćenju transakcija.

– O preventivnom djelovanju banaka može se govoriti u četiri slučaja, kada su banke izvještaje o sumnjivim transakcijama dostavile FOO-u prije izvršenja transakcije. Ovo upućuje na zaključak da bi banke trebale da posvete više pažnje analizi transakcija prije izvršenja – navedeno je u informaciji.

Na osnovu statističkih podataka i dokumentacije prikupljene u pripremi kontrole sadržane u evidencijama FBA, kao i podataka i dokumentacije prikupljene u toku kontrole u bankama, izvršena je ocjena rizičnog profila banaka, koji predstavlja mjeru, odnosu procjenu strukture i nivoa rizika od pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti kojem je ili kojem bi banka mogla biti izložena u svom poslovanju.

Kako zaključuju iz FBA, temeljem ocjene mjere koje banke poduzimaju u cilju zaštite od zloupotrebe u svrhu pranje novca i finansiranje terorističkih aktivnosti i ocjene potencijalnih prijetnji od toga, može se zaključiti da je bankarski sektor većim dijelom usklađen sa standardima za sprječavanje pranje novca i finansiranje terorističkih aktivnosti., piše Faktor.ba.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

MUKABELA SE U SARAJEVU UČI VEĆ 120 GODINA: U HADŽIJSKOJ DŽAMIJI...

0
Zvuci melodičnog učenja Kur’ana koji dopiru iz sarajevske Hadžijske džamije tokom za muslimane odabranog mjeseca ramazana, vjernike, ali i druge posjetioce bh. prijestolnice odvode do te džamije gdje hafize, žene koje napamet znaju posljednju Božiju objavu, svaki dan u isto vrijeme, poslije podne-namaza, uče mukabelu.