Savremeni bh. pisac Hadžem Hajdarević je istakao da je književnost jedna od bitnih sastavnica ukupnosti našeg indentiteta, svih naših kolektivnih i ponaosobnih nezavisnosti i čuvar našeg maternjeg bosanskog jezika.
Alen Kalajdžija je kazao da jezici u BiH imaju svoj kontinuitet, imaju svoje pravo, govornici tih jezika su građani Bosne i Hercegovine.
- Mi bismo trebali raditi na tome da relaksiramo našu društveno-političku stvarnost u kontekstu upotrebe jezika jer se jezik nerijetko koristi u dnevno-političke. Nažalost, kada prestane biti dnevno-politička svrha i kada prelazi u koncept jednog ideološkog negiranja nekoga drugog, onda je to već problem – istakao je Kalajdžija.

- Mi smo u jednoj vrlo nesretnoj situaciji. Taj sindrom nesretne kolonizirane svijesti gdje je BiH prostor različitih nacionalnih, ideoloških i misionarskih eksperimenata. I u tim misionarenja ima različitih vrsta sporenja. Najnesretnija situacija o Bosni je ta, da ovdašnji čovjek ne razmišlja svojom glavom, svojom sviješću, svojim odnosom prema stvarnosti, prema historiji, prema svijetu. Nego, neki drugi centri su njegova primarna predstava njegovog vlastitiog svijeta – istakao je Hajdarević, te dodao da treba poraditi na vlastitoj i kolektivnoj dekolonizaciji svoje svijesti.
- Bosanski jezik neminovno prati zemlju Bosnu u njezinom razvoju i to nikada ne smijemo zaboraviti. Osvještavanje je jako važno, kako nas u zemlji BiH tako i onih koji žive izvan ove zemlje. Jer, ako izgube jezik oni koji su u inozemstvu, izgubili su identitet i kontakt sa ovom zemljom, sa svojim najrođenijim. Zato treba čuvati jezik – zaključio je Kalajdžija.
(Ismar Imamović)