Sve sumnje pale su u vodu kada je stigla informacija da od sredine februara počinje isporuka vakcina za Bosnu i Hercegovinu putem COVAX mehanizma.
Ova informacija potvrđena je od strane Ministarstva civilnih poslova BiH te da se radi o vakcinama koje su dobile odoborenje Evropske agencije za lijekove i Svjetske zdravstvena organizacije(WHO).
Za ‘Vijesti u 7’ o vakcinama svoj komentar dao je imunolog Jasenko Karamehić.
Kazao je kako pozdravlja sve vakcine koje je priznala Evropska unija jer se radi o ozbiljnim kompanijama, odnosno ozbiljnoj komisiji za lijekove.
Govoreći o vakcinama kazao je kako je Pfizer najbolja od ponuđenih, dok problematizira učinkovitost tzv. Oxfordove vakcine koja je proizvod kompanije AstraZeneca.
- Što se tiče Pfizera, njegova učinkovitost je 94,5 – 95 posto, rađen je najnovijem MRMK tehnologijom i preporučuje se praktično jer je imao izvanredne rezultate na svim populacijama, onim kojim je odobrila Svjetska zdravstvena organizacija da se daje. To je znači preko 18 godina i do onih preko 65 godina starijoj populaciji koja je najugroženija – kaže Kramehić i dodaje:

- Dolazimo od ove druge vakcine Oxfordove AstraZeneca koju radi britansko-švedska kompanija koja ima učinkovitost 70 posto, po meni je i to zadovoljavajuće, dobra učinkovitost, ja bi je primio. Kad bi bilo pitanje da dokažem njeno djelovanje javnosti, ja bi primio tu vakcinu jer je ona 70 posto učinkovita, sve što je preko 50 posto organizacija za lijekove smatra da je dobro za vakcinaciju i to je neki donji limit – naglašava Karamegić.
Smatra da je problem, ukoliko je informacija koja je dospjela u javnost tačna, što Oxfordova vakcina ima malu učinkovitost kod populacije preko 65 godina.
- Ono što je problem kod ove vakcine, što sam ja pročitao agencijske vijesti što je njemačko ministarstvo zdravstva prije dva-tri dana saopćilo da je ona vrlo malo učinkovita kod populacije preko 65 godina. Oni spominju negdje procenat deset posto, dvije trećine stanovništva jedne zemlje između 60-70 posto to je neki donji limit da se imuniziraju i tad se može reći da pandemija najvjerovatnije će stati i da će vakcine i imunizacija polučiti rezultat zbog koga se i upotrebljavaju.
U BiH bi sredinom februara trebalo stići 23.400 doza Pfizerove vakcine, te više od 153.000 doza vakcine AstraZeneca. U saopćenju Ministarstva civilnih poslova je istaknuto da je riječ samo o prvoj preraspodjeli vakcina namjenjenih za našu zemlju.
Pogledajte video OVDJE.
(Emrah Fejzović)