KATASTROFALNE POSLJEDICE: NJEMAČKI GUBICI ZBOG KORONE 250 MILIJARDI EURA, ČAK 16 HILJADA FIRMI BANKROTIRALO

Pandemija korone Nijemce će vjerovatno koštati dobrih 50 milijardi eura, i to samo u prvom kvartalu 2021. Ukupna šteta je mnogo veća, pokazuju proračuni Instituta za njemačku privredu.

Ukupan gubitak njemačke države i građana zbog pandemije koronavirusa do sada je iznosio oko 250 milijardi eura, izračunao je Institut njemačke privrede iz Kolnu (IV) tačno godinu dana nakon prvog lockdowna koje je počelo 14. marta 2020.

Do sada je više od 16.000 kompanija proglasilo bankrot, a tu je još i 5.000 tzv. zombi kompanija, odnosno onih bez izgleda na preživljavanje, piše DW.

  • Korona-kriza je bila i još uvijek jeste ogroman šok za njemačku ekonomiju – kaže direktor Instituta Mihael Hiter.

“Paketi pomoći savezne vlade i naknada za skraćeno radno vrijeme spriječili su još gore posljedice, ali nisu sve firme mogle da savladaju ovu tešku fazu. Nadamo se da će se stopa vakcinacije povećati tako da kompanije konačno ponovo mogu da planiraju i da sa više samopouzdanja gledaju u budućnost”, rekao je Hiter.

Zatvorene radnje, poremećeni lanci snabdijevanja, milioni ljudi na skraćenom radu: pandemija je do temelja potresla gotovo sva područja privrede, a posebno su dugotrajni lockdowni imali negativan uticaj na firme.

U prvom tromjesečju 2020. godine, prema proračunima kelnskog instituta, bruto domaći proizvod (BDP) opao je relativno blago. Zatim je uslijedio šok u drugom kvartalu: prognozirani BDP bez korone u tom periodu bio bi oko 850 milijardi eura, a zapravo je bio oko 100 milijardi eura manji.

U trećem kvartalu, posebno u ljetnim mjesecima, razlika je ponovo značajno smanjena, ali nije u potpunosti nestala. Ponovnim lockdownom od kraja 2020. godine, gubici su se ponovo povećali. Prema navodima kelnskog instituta, pandemija će vjerovatno koštati dobrih 50 milijardi eura samo u prvom kvartalu 2021. godine.

Mnoge firme nisu mogle da izdrže krizu uprkos odgađanju proglašenja insolventnosti i državne pomoći: oko 16.300 preduzeća bankrotiralo je 2020. godine, a tom broju trebalo bi dodadati još oko 5.000 “zombi kompanija” koje, uprkos pomoći, jedva da imaju izgleda za preživljavanje.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

SARAJLIJA ZA HAYAT: ISTINA SE MORA UTVRĐIVATI NA SUDU, A NE...

0
Nakon jučerašnje medijski vrlo popraćene akcije „Black Tie 2“, u kojoj su uhapšene 23 osobe, a sljedećeg dana u pritvoru zadržane samo tri, te nakon pojačanog broja hapšenja u današnjem izdanju emisije „Dobar dan, BiH“ razgovarali smo o ukupnom radu Tužilaštva Kantona Sarajevo s glavnom tužiteljicom Sabinom Sarajlijom, čiji mandat uskoro istječe.