Njemački šef diplomacije Heiko Maas primio je u ponedjeljak navečer aktivista Wonga, a kinesko ministarstvo vanjskih poslova smjesta je pozvalo njemačkog veleposlanika i uručilo mu protestnu notu.
- Moram, nažalost, reći da će se ovo što se dogodilo negativno odraziti na bilateralne odnose i kineska strana mora reagirati – kazao je bez dlake na jeziku veleposlanik Ken Wu.
Bez službene njemačke reakcije
Za sada nema službene reakcije njemačkog ministarstva vanjskih poslova.
Stigavši u Berlin, Wong je kazao da je Hong Kong bedem između slobodnog svijeta i kineske diktature.
- Nakon njegovog dolaska primili smo na znanje da su se nažalost neki političari – i bit ću vrlo jasan da se radi o samom ministru vanjskih poslova Maasu – kao i neki članovi parlamenta sastali s Joshuom Wongom – kazao je kineski veleposlanik.
Rekao je da ne zna što su ti političari zapravo željeli postići.
”Miješanje u unutarnje stvari Kine”
- Jesu li zaista ozbiljno zabrinuti za slobodu, demokraciju i vladavinu prava u Hong Kongu ili žele dodati ulje na vatru i steći neki politički kapital – zapitao se veleposlanik.
- Suverenost i sigurnost Kine se moraju poštovati i stoga savjetujem političarima da se suzdrže od prikrivanja nasilnih kaznenih djela i miješanja u unutarnje stvari Hong Konga i Kine – poručio je veleposlanik.
Prepucavanje između dvije strane uslijedilo je netom nakon što se kancelarka Angela Merkel vratila iz posjeta Kini, javlja Hina.
U prvoj polovici 2019. njemačke su firme s Kinom razmijenile dobra u vrijednosti 100 milijardi američkih dolara.