Džong Nanšan, stručnjak za respiratorne bolesti koji je odigrao ključnu ulogu u borbi Kine protiv epidemije teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS) 2002-03. godine, vjeruje da bi stopa širenja virusa mogla da dostigne vrhunac početkom februara.
- Mislim da će dostići vrhunac za sedam do deset dana, poslije toga više neće biti velikog povećanja broja zaraženih – rekao‚je Džong.
On je također ocijenio da su kineski napori za rano otkrivanje bolesti i izolaciju bili ispravni.
- Nakon što smo uradili te dvije stvari, prilično smo sigurni da ćemo spriječiti novo naglo povećanje broja oboljelih… SARS je trajao skoro pet ili šest mjeseci, ali ne vjerujem da će novi korona virus opstati toliko dugo – ocijenio je on.
S druge strane, Gabrijel Lijung, dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Hongkongu, izjavio je u ponedeljak da su istraživanja pokazala da se bolest već sada lako prenosi s čovjeka na čovjeka u svim velikim gradovima u kontinentalnom dijelu Kine i upozorio na opasnost od pandemije.
- Moramo biti spremni, ova specifična epidemija možda će postati globalna – rekao je on i pozvao vladu Hongkonga da uvede “značajne i drakonske mjere” kako bi ograničila kretanje stanovništva.
Gao Fu, direktor kineskog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, kaže da je “optimista” i, vjeruje da bi “prekretnica” u epidemiji mogla da uslijedi osmog februara.
- Ako se budemo pridržavali sadašnjih mjera, situacija bi mogla da krene nabolje u skoroj budućnosti – rekao je on. Prema njegovoj procjeni, to bi moglo da se desi prije osmog februara.
Džon Edmunds, profesor Instituta za higijenu i tropske bolesti u Londonu, specijalizovan za izradu modela infektivnih bolesti, smatra da “niko ne može tačno da predvidi kada će bolest dostići vrhunac”, ali da ne vjeruje da bi to moglo da se desi prije aprila ili maja.
Profesor epidemiologije Univerziteta Kolumbije V. Ijan Lipkin na pitanje kada očekuje vrhunac epidemije, odnosno usporavanje širenja zaraze, odgovorio je:
- Nemam kristalnu kuglu.