- Ako ovaj zakon padne, od toga neće biti koristi ni za koga, a najmanje za državu – kazao je Šarec u obraćanju parlamentu na početku rasprave o interventnom zakonu o rastu penzija i plaća u javnom sektoru.
Prema zakonskom prijedlogu vlade, jednokratno izvanredno usklađivanje mirovina u idućoj godini iznosilo bi 6,5 eura za sve penzionere, bez obzira na visini njihove penzije.
Erjavec se tom prijedlogu protivi kao predsjednik Demokratske stranke penzionera (DESUS) te predlaže da se umjesto paušalnog usklađivanja odredi povećanje za određeni postotak u odnosu na svaku penziju, što bi po nekim izračunima zahtijevalo više sredstava.
Šarec je u ponedjeljak u parlamentu Erjavca upozorio da bi eventualno odbijanje interventnog zakona blokiralo više od 100 miliona eura dodataka koji su predviđeni za popravak plaća u javnom sektoru te ga pozvao da podrži interventni zakon, dok bi se o mirovinama moglo razgovarati kasnije.
Demokratska stranka penzionera (DESUS) za sada inzistira na stajalištu da će na to pristati samo ako se čelnici ostalih koalicijskih stranaka pismenom izjavom obvežu da će izvanredno povećanje penzija u postotcima postati prioritet vlade.
Kako javljaju slovenski mediji, DESUS pitanje bržeg rasta penzija veže i uz svoju eventualnu potporu vladi prilikom izglasavanja državnog proračuna za iduću godinu, o čemu se ove sedmice ponovo trebaju izjašnjavati i glasati zastupnici, nakon što je proračun suspenzivnim vetom prošle sedmice privremeno blokiralo Državni vijeće zbog premalo odobrenih sredstava za financiranje općina, prenosi Hina.
Kako tvrde slovenski mediji, petočlanu koalicijsku vladu Marjana Šareca zadnjih sedam dana pogađa nestabilnost u parlamentu, nakon što je iz posebnog sporazuma o projektnoj suradnji s vladom izašla opoziciona stranka Ljevica, ali i neka neslaganja u koaliciji, uključivši i pitanje rasta penzija s Erjavčevom strankom.