KOLIKO ZAPRAVO ŠEĆERA SMIJETE KONZUMIRATI U JEDNOM DANU?

Bijeli šećer poznat je i kao bijeli otrov, jer ne donosi ništa pozitivno, već samo negativno. Pun je kalorija, bez dodatnih hranjivih sastojaka i može oštetiti vaš metabolizam. Konzumacija prekomjerne količine šećera povezano je s mnogim zdravstvenim problemima, poput debljine, propadanje zuba i dijabetesa

Iako znamo nedostatke šećera, svakodnevno ga dodajemo u našu prehranu jer ga je teško ostaviti. Stoga je važno znati koliko šećera dnevno smijemo konzumirati i kako smanjiti njegovu potrošnju na minimum, prenosi Pinkvilla.

Postoje dvije vrste šećera, dodani i prirodni šećer.

Pixabay

Prirodni šećer pronalazimo u voću i povrću i njega je u redu konzumirati u umjerenim količinama, ali to nije slučaj s dodanim šećerom. Slatkiši i prerađena hrana, poput bezalkoholnih pića i pečenih proizvoda, prepuni su dodanog šećera (saharoze) ili visoko-fruktoznog kukuruznog sirupa. A voće i povrće zajedno s prirodnim šećerom osiguravaju vodu, vlakna i nutrijente, ali oni se ne nalaze u dodanom šećeru.

Prema Američkoj udruzi za srce (AHA), muškarci bi u jednom danu šećera smjeli konzumirati do 150 kalorija, odnosno 9 kašika, dok žene smiju do 100 kalorija, odnosno 6 kašika. U idealnom slučaju, trebali biste ograničiti unos na manje od 10 posto svog dnevnog unosa kalorija. Ako konzumirate više od preporučenog unosa, trebali biste sagorjeti dodatne kalorija svakodnevnim vježbanjem.

Kako biste korištenje šećera sveli na minimum, pomoći će vam prirodne zamjene, poput stevije. Također izbjegavajte gazirana i negazirana pića te pijte što više vode. Pažljivo čitajte sastav hrane na pakiranju i ako hrana sadrži više od jedne vrste šećere, izbjegavajte je.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

IZRAEL DO DALJNJEG ZABRANIO KAMIONIMA SA HUMANITARNOM POMOĆI ULAZAK U GAZU

0
Izrael je u petak zabranio kamionima sa humanitarnom pomoći da uđu u Pojas Gaze sa egipatske strane preko graničnog prelaza Rafah, nastavljajući razorni napad na palestinsku enklavu nakon što je završena jednonedjeljna humanitarna pauza.