Kako je potvrđeno za “Nezavisne novine”, u martu ove godine poginula su dva lica, a u aprilu petoro.
Podsjećamo da je u trećem mjesecu prošle godine život izgubilo 11, a u četvrtom 12 osoba na putevima u manjem bh. entitetu.
- Prosjek, unazad sedam godina, za mart i april iznosio je 19 poginulih, a sada je taj broj dosta manji. To je sve zahvaljujući mjerama zabrane kretanja, pogotovo noću – istakao je Milija Radović, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske.
Ističe da je život samo jedan, bilo da je izgubljen od virusa korona, srčanog udara ili u saobraćajnoj nesreći.
- Porodica preminulog je izgubila svog najdražeg. Dakle, sve treba preduzeti da život spasimo – naglasio je Radović.
Prema njegovim riječima, podaci o smanjenom broju poginulih pokazuju da je živote moguće spasiti.
- Nažalost, izgubljen je određeni broj života od virusa korona, ali je sigurno da je spašen određeni broj života u saobraćaju zbog zabrane kretanja, manjeg intenziteta saobraćaja i svih ovih mjera koje se odnose na virus korona . naglasio je Radović za “Nezavisne”.
Podsjetimo, u saobraćajnim nesrećama, koje su se u martu i aprilu ove godine dogodile na putevima u Srpskoj, često su ginuli mladi ljudi.
Primjera radi, dvadesetjednogodišnji Aleksandar M. iz Milića poginuo je 12. aprila kada je škodom sletio sa lokalnog puta Milići – Srebrenica.
Nekoliko dana ranije u saobraćajnoj nesreći u Gornjim Hasićima, kod Šamca, poginuo je petnestogodišnjak, a tri lica su povrijeđena.
Tragedija je zabilježena i prije nekoliko dana, kada su Vinko Piljagić (56) iz Potkozarja i Zoran Malinić (58) iz Verića poginuli u saobraćajnoj nesreći koja se 30. aprila dogodila na magistralnom putu Banjaluka – Prijedor u mjestu Piljagići.
I ovaj mjesec je počeo potresnom viješću sa puteva: M.K. iz Prijedora poginuo je 1. maja tokom slijetanja vozila sa puta u mjestu Raljaš, kod Prijedora.
S ciljem da se spasi što više života, Agencija za bezbjednost saobraćaja RS pokrenula je i ove godine kampanju “Niti jedan nevezan pojas”, čiji je cilj povećanje nivoa bezbjednosti saobraćaja u Republici Srpskoj povećanjem upotrebe bezbjednosnih pojaseva kod vozača i putnika u vozilu, kao i dječjih auto-sjedišta.
Kako nam je potvrđeno iz MUP-a RS, na tom području u 2018. godini evidentirana su 23.362 prekršaja koja se odnose na nekorištenje bezbjednosnog pojasa, a u 2019. godini evidentirano je 15.316 takvih prekršaja.