- Nećemo dovoditi u pitanje otkup mlijeka i otkupićemo svaki ponuđeni litar – kazala je Rankica Marelj, predsjednica Upravnog odbora “Mlijekoprodukta” iz Kozarske Dubice.
- Iako postoje zalihe mlijeka i veće od planiranih, što je posljedica situacije izazvane virusom korona, situacija nije alarmantna i mogu reći da otkup mlijeka neće doći u pitanje”, poručila je predsjednica UO “Mlijekoprodukta – koji otkupljuje mlijeko proizvedeno i u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH.
Ona, takođe, smatra da bi zastupljenost domaćih proizvođača u tržnim centrima mogla biti bolja te se nada da će se i tu situacija popraviti.
Prema riječima ministra Košarca, očito je da pandemija ima uticaj i na ovaj sektor.
- Ipak, raduje me činjenica da postoji dobra komunikacija između primarnih proizvođača i kompanija koje se bave preradom mlijeka i u tom kontekstu sam uvjeren da neće biti znatnijih problema u ovoj industriji. Takođe, raduje me opredjeljenje prerađivača da se otkup mlijeka ne zaustavi, ali i da će zajedno sa proizvođačima razmatrati otkupnu cijenu mlijeka – kazao je Košarac.
Ponovio je kako nije zadovoljan zastupljenošću domaćim proizvodima u trgovačkim centrima u BiH.
- U tom kontekstu ćemo od Agencije za sigurnost hrane i Agencije za nadzor nad tržištem tražiti da se naprave određene vrste pravilnika koji bi mogli da definišu zastupljenost kroz kvalitet i koji bi mogli da otklone određenu vrstu sada uočenih nedostataka prilikom uvoza nekih proizvoda u BiH – istakao je Košarac.
Istakao je da će Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa iz svog aspekta angažovati se u vezi sa plasmanom bh. proizvoda na inostrano tržište.
Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, kaže da je zadovoljan proteklim sastankom, ali da će vrijeme pokazati šta će se dalje dešavati.
- Prerađivači su ostali pri tome da će otkupiti sve proizvedeno mlijeko, a još se ne zna tačno po kojoj otkupnoj cijeni, jer to većina prerađivača mlijeka vješto krije – kazao je Bićo.
Prema njegovim riječima, proizvođači mlijeka nisu zadovoljni novonastalom situacijom jer se proizvodnja povećava, a smanjuje se potrošnja.
- Da bi se pomoglo domaćim proizvođačima, apelovali smo na nadležne da se barem na granicima prilikom uvoza pojačaju kontrole da se ne uvoze mlijeko i proizvodi od mlijeka koji nisu kvalitetni – pojasnio je on.
Dodao je da su na današnjem sastanku prerađivači mlijeka od nadležnih tražili da im se subvencioniše proizvodnja.
Sastanku su prisustvovali i predstavnici Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara iz Republike Srpske i Udruženja poljoprivrednih proizvođača Federacije BiH, kao i direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Ljubomir Kalaba.