Protest je organizovan nakon što je Vlada Kosova odlučila da zdravstveni radnici zbog suočavanja s koronavirusom na prvoj liniji fronta, budu nagrađeni s dodatnih 300 eura mjesečno.
Tehnička radnica Emine Sahiti rekla je da protestuju zbog dodatka od 300 eura. Rekla je da su u vrijeme karantina kada nije bilo prevoza, tehnički radnici radili svaki drugi dan po 12 sati i dolazeći pješke, dok su ljekari odmarali po dva ili tri dana.
- I smo ljudi i rizikujemo, možemo reći i više od njih. Od ulaza imamo kontakt s bravama, hodnicima, korpama, čaršafima. Moramo ući tamo gdje se daju infuzije i gdje se rade intervencije. Svuda gdje radimo sa svim bolesnima“, rekla je Sahiti.
U Glavnom centru za porodičnu medicinu u Prištini učesnike protesta posjetio je predsjednik Sindikata privatnog sektora Kosova Jusuf Azemi, koji je rekao da se protest održava upravo zato što nisu primili dodatak od 300 eura, iako se, kao i ljekari, suočavaju s pacijentima koji su pogođeni koronavirusom.
- Izašli smo danas na nivou Kosova u svim centrima porodične medicine, u svim bolnicama i ambulantama da zatražimo od Vlade Kosova da budemo sastavni dio spiskova koje su ranije sačinjeni odlukom od 27. augusta 2020. Stoga, ovi radnici s pravom žele da se nađu na spisku za podsticaj kao i ljekari, jer smo mi kao sindikat argumentovali da su tehnički radnici možda i izloženiji riziku od ljekara”, rekao je Azemi.
Azemi je upozorio da bi njihov protest mogao biti radikalizovan. Rekao je da će oni kontinuirano voditi dijalog s visokim vlastima u zemlji, ali ako dijalog ne bude imao efekte, protesti mogu dovesti do haosa u zdravstvenom sistemu.