Zakoni na čekanju, milioni maraka pomoći Europske unije otišli u nepovrat, a sve zbog inata i vlastitog interesa.
Ne, pojedini političari i stranke ne bore se za narad. Bore se za sebe, od naroda su se davno odvojili. Traže način kako ostati na vlasti i kroz vlast učestvovati u korupciji. A to rade kroz ucjene i blokade kroz Domove naroda.
Dvodomni parlamenti nisu neobični u demokratskim društvima kao što su Belgija ili Italija. Čak se i zakoni kroz te parlamente donose na sličan način kao i u BiH. Ono što razlikuje našu zemlju od ostalih jeste činjenica da se vlastiti interes stavlja ispred općeg interesa.
- U BiH postoji pristup politici u kojem se želi kroz ucjene, stvaranje krize, blokada da se natjeraju druga, treća ili četvrta strana da prihvate nešto“, kaže Adi Ćerimagić, analitičar Inicijative za evropsku stabilnost u Berlinu.
Na sceni je kulminacija jedne takve politike gdje su se mogućnosti za blokade iskoristile do te mjere da samo još preostaje da se uruši cijeli državni sistem – kaže Ćerimagić. U bh. entietu RS postoji Vijeće naroda, i po tom modelu bi trebalo uspostaviti domove naroda, smatra profesor Ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Zenici Sedad Dedić

- Problem je odredba koja kaže da većina klubova bilo kojeg naroda može bilo koje drugo pitanje proglasiti vitalnim interesom i oda tu dolazi u područje zloupotrebe. Potrebno je eliminisati tu mogućnost i također svesti Domove naroda da se bave pitanjem vitalnog nacionalnog interesa „
A zloupotrebu već dvije decenije kroz domove naroda provode određene politike HDZ-a i SNSD-a. Tehnička Vlada FBiH i popunjavanje Vijeća Ustavnog suda FBiH direktne su posljedice blokada HDZ-a.
- Mislim da ustvari najrealniji scenarij je da se ništa ne promjeni i da se ostane kako jeste i sada“, dodaje Ćerimagić.
Stav Venecijanske komisije je jasan.
- Za Dom naroda bilo bi, naprimjer, moguće odrediti maksimalan broj mjesta za predstavnike svakog konstitutivnog naroda. Ili moglo bi se izabrati radikalnije rješenje koje bi komisija preferirala, i Dom naroda jednostavno ukinuti, a mehanizam veta na osnovu vitalnog interesa koristiti u Predstavničkom domu.”
Kroz domova naroda kako na državnom, tako i na federalnom nivou vrše se ucjene, blokade i stvaranje krize u državi. Predstavnici Srba, a u posljednje vrijeme i Hrvata godinama su protiv donošenja Zakona o zabrani negiranja genocida. Sada im nametnuti zakon smeta, traže da ga donesu u Parlamentu u kojem ga godinama obaraju.
Pogledajte video OVDJE.
(Emerin Ahmetašević)