Dvadeseti decembar svi ćemo pamtiti jer demokratija se vratila gradu kojem pripada, grad kojem pristaje. Birališta u Mostaru su već zatvorena, glasovi se broje.
Do trenutka kada ćemo saznati prve preliminarne rezultate iz Mostara u specijaliziranoj emisiji Hayat televizije povodom izbora u Mostaru gostovao je Adil Kulenović, predsjednik Asocijacije nezavisnih intelektualaca “Krug 99”.
“Izbori u Mostaru – prekretnica za BiH” je naziv nedavne sesije “kruga 99”. Na kakve prekretnice su mislili i zašto su izbori u Mostaru važni za cijelu BiH Kulenović govori:
- Imamo sigurno puno razloga zašto baš tako da mislimo da je prekretnica za neku buduću, demokratsku Bosnu i Hercegovinu. Ali, rekao bi da prvi znaci govore, bar u ovom trenutku, možemo na neki način biti i nerealni optimista ili optimista. I u tom smislu da će možda Mostar ako bi se nastavio ovaj trend koji sad u ovom trenutku osjećamo možda mogli biti taj pokretač, neki dodatni pokretač ne samo ono što se pojavilo sa sa inostranim porukama prema Bosni i Hercegovini ili lokalnim izborima u Sarajevu nego da zaista mogu značiti svojevrsnu prekretnicu. Govorim o nadanju, nerealnom optimizmu što može pokazati naredne činjenice, to je po mom mišljenju već početak tog u pravom smislu preciznog određenja da su ovo historijski izbori. Jer zaista u odnosu na stereotip koji smo mi imali – kaže Kulenović.

Do današnjeg dana svi koji smo očekivali da će izbori u Mostaru biti prepuni neregularnosti, da će biti konflikata, sukoba, izazivanja ovih ili onih, pa i onih scena koje su bile prisutne na prethodnim iako davnim lokalnim izborima u Mostaru one se nisu desile. Odjedanput doživjeli smo da Mostar, da nije bilo tih nekih tehničkih pitanja koji nisu bile bitne za sam izborni proces, smo dali impuls da je to moguće, kaže.
Kulenović na osnovu podatka o manjoj izlaznosti, u odnosu na one koje je očekivao smatra da velika ocjena o historiji možda samo predstavlja našu projekciju želja a ne stvarnosti.

- Stizaće izvještaji o izlaznosti, prvi pokazatelji govore da moramo biti oprezni u tom optimizmu zato što nije u tolikoj mjeri kao što sam ja očekivao da će do 16 sati biti najmanje 60 posto građana Mostara koji će se pojaviti na izborima, oni se ipak nisu pojavili i bilo je svega 40 posto. To me na neki način malo drži u strepnji i rezervi, ova velika ocjena o historiji možda je samo naša projekcija želja a ne i stvarnost, kaže Kulenović i dodaje:
- Zaista ima još jedna, u ovom trenutku, nerealna projekcija onoga što bi moglo biti prekretnica, što bi moglo biti kod formiranja vlasti desilo se nešto što za sad mislimo da je nemoguće, a mislimo da je nemoguće formiranje vlasti u brzom nekom. Zato mislim, ako bude sreće ključna poruka koja će biti poslana ne samo u Bosni i Hercegovini, niti Bosancima i Hercegovcima nego u čitav svijet, ona će zaista značiti dodatni poticaj da je Bosna i Hercegovina kao demokratska država moguća.
Pogledajte video OVDJE.