S druge strane, te mjere bi dovele do možda i potpunog stradanja naše ekonomije, a to bi rezultiralo s još otkaza, mnogo nezbrinutih porodica i takvim dugoročnim posljedicama po stanovništvo Bosne i Hercegovine od kojih bi se oporavljali godinama, možda i decenijama, smatraju ekonomski stručnjaci.
O ekonomiji danas u DDBiH razgovarali smo s docentom ekonomskih nauka s zeničkog Ekonomskog fakulteta Dženanom Kulovićem.
Pandemija koronavirusa, osim ozbiljnih zdravstvenih, izazvala je i teške ekonomske posljedice. Koliko je teška i je li zabrinjavajuća trenutna ekonomska situacija u našoj zemlji?
- – Ukoliko imate fleksibilniji pristup to je svakako prednost.
Čija je to zasluga?
- Ono što je možda kriza pokazala, a često to kažem kada imam priliku je to da ljudi ne vjeruju političarima. Vlasti su izgubile povjerenje ljudi, tako da dosta trebaju u narednom periodu raditi na tome, da povrate to povjerenje. To je doprinos svih zajedno. Iz krize možemo izaći ako svi damo doprinos.
Privreda je pretrpjela ogromne gubitke i još ih trpi, koliko će virus smanjiti prognoze ekonomskog rasta BiH i hoćemo li uspjeti zadržati jedan dio ekonomskog rasta?
- Jako je dobro što su BiH, čini mi se Srbija i Albanija dočekale pandemiju sa dobrim ekonomskim rastom. I buduće prognoze bile su u korist naše privrede. Nakon što nas je pogodila ova pandemija, potrebno je krenuti sve ispočetka, i ukloiko imamo dobru fleksibilnost mislim da to neće biti problem. BiH i zemlje regije imaju velika socijalna izdavanja, što se odrazilo i na mjere koje su vlasti donosile.
Video pogledajte OVDJE
(Edina Bakić)