LEJLA ĆATIĆ: VRATITI LUGARE U ŠUMSKO-PRIVREDNA DRUŠTVA

Šumu kao prirodno bogatstvo možemo sačuvati samo ako imamo isključivo radnike šumarstva u javnim preduzećima jer davanjem sječe trećim licima dolazi do krčenja šume, izjavila je za Fenu predsjednica Samostalnog sindikata šumarstva, prerade drveta i papira BiH Lejla Ćatić.

Pojasnila je da u FBiH uglavnom postoje kantonalna šumsko-privredna društva od kojih neka imaju vlastitu proizvodnju, ali većina se odlučuje da uvodi treća lica u sječu.

  • Način organizovanja i rada šumsko-privrednih društava usko je vezan s tim koliko ćemo mi u budućnosti imati šume – istakla je Ćatić.

Podsjetila je da poseban problem predstavlja nepostojanje federalnog zakona o šumama jer, iako skoro svi kantoni imaju taj zakon, radi se o zajedničko a ne podijeljenoj nadležnosti kad je u pitanju šumarstvo.

  • Zbog toga je neophodno da postoji zakon o šumama na nivou Federacije a kantonalni zakoni decidnije rješavaju problematiku šumarstva obzirom da postoje kantonalna šumsko-privredna društva- rekla je Ćatić.

Dodala je da su i sindikati i poslodavci insistirali da se lugari (čuvari šuma) vrate u sastav šumsko-privrednih društava, jer su njihovim izdvajanjem nastali problemi u šumarstvu poput nelegalne sječe i njenog neadekvatnog utvrđivanja.

Najavila je da će u aprilu biti održan okrugli sto o FSC certifikatima, odnosno o temi certificiranja šuma.

Riječ o vrlo bitnom certifikatu i za drvnu industriju i za šumarstvo jer nalaže pravila ponašanja i održivog gospodarenja u šumarstvu.

Ćatić je naglasila da smo jedini u regionu prošle godine dobili nacionalne FSC standarde za Bosnu i Hercegovinu, što znači da su sva šumarstva dužna da svoje poslovanje orijentišu prema generalnim i regionalnim FSC standardima, piše Fena.

Također, navela je da je Samostalni sindikat šumarstva, prerade drveta i papira BiH prošle godine učestvovao na konferenciji Međunarodne organizacije rada na kojoj su usvojeni zaključci o šumarstvu s ciljem poboljšanja uslova rada radnika u toj djelatnosti.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE