Od tog broja, čak 800 oboljelih, prema riječima prim. dr. Aide Pitić, rukovodioca Radne jedinice za epidemiologiju u ovom Zavodu, nije bilo vakcinisano.
– Sa nepotpunim ili nepoznatim statusom vakcinacije bilo je 59 registriranih, dok je kod osam registiranih utvrđena provedena vakcinacija – kaže Pitić.
Iako svakodnevno iz ambulanti JU Dom zdravlja KS dobijaju prijave o svim zaraznim bolestima, u Zavodu za javno zdravstvo KS istakli su kako od 13. augusta do danas nisu imali novoprijavljenih oboljelih od morbila.
– S obzirom da je pokrivenost imunizacijom djece na području Kantona Sarajevo niska, a uzmemo li u obzir da je postotak za postizanje kolektivnog imuniteta 95 posto i više, pojava novooboljelih se u narednom periodu može očekivati – naglasila je Pitić.
Prema riječima dr. Enise Mulalić, predsjednice Udruženja pedijatara, postotak vakcinisane djece na području Kantona Sarajevo i dalje je ispod željenog, pa postoji strah od pojave nove epidemije.
– U jednom trenutku postotak imunizacije pao je ispod 50 posto, a kao rezultat toga imali smo epidemiju morbila. Zbog straha roditelji su najednom počeli dovoditi djecu na vakcinaciju, pa je broj malo porastao, ali je on i dalje daleko od 95 posto, koliko je potrebno za postizanje kolektivnog imuniteta. Roditelji nisu slušali upute ljekara i drugih stručnjaka, uplašili su se tek kada je zavladala epidemija – ističe Mulalić.
Dugogodišnja negativna kampanja, koja se provodi protiv MMR vakcine, “kako ona uzrokuje autizam,” postala je floskula izgovorena hiljadama puta, koja je, kako kaže Mulalić, kao teorija zavjere, u jednom trenutku postigla svoj cilj.
– Očito je da su medicinska postignuća, zasnovana na naučnim saznanjima, suhoparna i ne raspaljuju maštu ljudi kao teorije zavjere. Nažalost, još ima onih koji u to vjeruju. Mi pedijatri, a to odgovorno tvrdim, uradili smo najviše, a zakazali su – i zakonodavac, i javno zdravstvo, pa i neki mediji. Ono što je najvažnije je izvući pouku iz onoga što nam se dogodilo i učiniti sve da nam se epidemija više ne dogodi – istakla je Mulalić.
Morbili ili krzamak u bosanskohercegovačkom govornom području, (ospice u hrvatskom i male boginje u srpskom govornom području) je teška dječija infektivna bolest, uzrokovana RNK virusom, a najbolji način pristupa ovoj infekciji, prema riječima pedijatara, je preventivna imunizacija.
Inkubacija traje oko 10 do 12 dana. Do pojave osipa može proći sedam do 21 dan, a obično je to 14 dana.
U simptome spadaju: nos koji curi, visoka temperatura od oko 40 stepeni Celzijusa, te karakterističan crveni, pljosnati osip.
Rani simptom bolesti su lezije na sluznici u unutrašnjosti obraza, u regiji prvog i drugog kutnjaka.
Drugi simptomi uključuju konjuktivitis i kašalj. Može se javiti i anoreksija usljed dijareje, te generalizirana limfadenopatija (uvećanje limfnih čvorova).
Osip traje oko pet, šest dana, a potom mrlje postanu smeđe i osip se povlači i ljušti, piše Faktor.
Komplikacije se mogu javiti u oko 30 posto slučajeva, a najčešće su kod djece mlađe od pet godina i odraslih iznad 20 godina života.
U komplikacije spadaju i teška dijareja, upaljeno srednje uho, upala pluća, encefalitis.