Lowcock je rekao na video-brifingu da se većina stručnjaka slaže da vrhunac pandemije Covida-19 nije još stigao u najsiromašnije dijelove svijeta, ali da bi mogao dostići vrhunac u narednih tri do šest mjeseci.
Rekao je da je oko 700 miliona ljudi, odnosno 10 posto svjetske populacije, predstavljaju najugroženije i koncentrisani su u oko 30 do 40 zemalja koje već primaju humanitarnu pomoć, a doživjet će veliki pad prihoda dok se virus širi i vlade nameću restriktivne mjere i obustave rada.
Lowcock je rekao “ako biste ih htjeli zaštititi od tog pada prihoda, vjerojatno biste to mogli učiniti za oko 60 milijardi američkih dolara”, prenosi ABC News.
I rekao je da za iznos od oko 30 milijardi dolara najsiromašniji ljudi koji su suočeni s prijetnjom gladi mogu dobiti hranu, a i zdravstveni odgovor na Covid-19 može se finansirati.
Lowcock je rekao da vjerovatno dvije trećine od 90 milijardi dolara mogu doći iz međunarodnih financijskih institucija poput Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, a ostatak bi mogao biti finansiran jednokratnim povećanjem državne pomoći zemljama u razvoju.
Rekao je da je “90 milijardi dolara puno novca, ali količina koja se može priuštiti”.