U emisiji „Dobar dan BiH“ čast i zaista veliko zadovoljstvo bilo nam je da pozdravimo generalpukovnika Senada Mašovića, načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Danas je svečano obilježen Dan OSBiH – kojim ste aktivnostima obilježili praznik, nema sumnje da je ove godine bilo drugačije nego ranijih godina obzirom na epidemiološku situaciju?
- Nažalost situacija se odrazila na sve segmente bh. društva, pa tako i na obilježavanje ovog dana. Oprijedjelili smo da nema sportskih takmičenja i postrojavanja, čak nismo organizovali ni dane otvorenih vrata. Dan Oružanih snaga BiH obilježeli smo u Domu armije.
Pandemija je promijenila živote i poslove svima, i vojsci sigurno – znamo da je u redovima Oružanih snaga bilo nažalost ljudskih gubitaka uzrokovanih covidom– uspijevaju li Oružane snage i dalje odgovoriti svojim zadacima i kako se sve na vas odrazila pademija?
- Nažalost, sedam pripradnika Oružanih snaga je izgubilo bitku u borbi s kovidom, i ovom prilikom izražavam saučeće njihovim porodicama. Bez obzira na pandemiju nijednog trenutka nismo prestali da radimo. Vojska sama po sebi podrazumijeva misao da prevaziđe probleme i poteškoće. Vjerujemo da imamo kapacitete da izvršavamo svoje zadatke.
I prije pandemije se ukazivalo na potrebu modernizovanja i boljeg opremanja naše vojske – u kakvim uslovima pripadnici Oružanih snaga naše zemlje izvršavaju svoje poslove?
- Gledajte potreba za boljim budžetksim okvirom je nešto što je imperativ. Veoma je bitno da raspolažemo s kredibilnim kapacitetima i da odgovorimo na svoje zadatke. Puno stvari je koje su nama potrebne kroz proces modernizacije, ali opet ponavljam nijednom nismo prestali izvršavati svoje zadatke. Gasili smo požare, deminirali minirana područja… Zna se šta je potrebno da se promijeni budžetski okvir i nastavi sa integracijskim procesima.

Bilo je inicijativa da se oružanim snagama poveća budžet, da im se poboljšaju uslovi rada, znamo da su nažalost odbijene, ali koliki bi bio značaj dodatnog ulaganja u vojsku – kako bi to građani i država osjetili, kako bi se na njih odrazilo?
Oružane snage Bosne i Hercegovine se uvijek odazovu svakom pozivu, uvijek su na rasposlaganju građanima i instituciajma zemlje. Da li su u našoj zemlji iskorišteni svi kapaciteti i mogućosti Oružanih snaga pogotovo u kontekstu najaktuelnijih problema – pandemije i migranstke krize?
- Gledajte, nažalost moram reći da dugi niz godina tražimo bolji budžetski okvir i očekujemo da dođe do toga. Mi imamo 15 projekata koje podrazumijevaju kompletan spektar sposobnosti, a od ključnog značaja je za državu da Oružane snage imaju. Mi smo reagovali i na početku pandemije postavljanjem šatora na granicama, a tokom cijele godine smo reagovali, čak smo angažvali i svoje kapacitete na dezinfekciji nekoliko gradova u BiH. Pokušavali smo da budemo hiperaktivni i u službi građana BiH.
Šta sve vojska može da uradi u borbi protiv ovih trenutno najvećih problema?
- Od krucijalne važnosti je da na pravi način razumijemo zakonske nadležnosti, posebno kada je u pitanju migranstaka kriza.
Nedavno su pripadnici Oružanih snaga naše zemlje imali vojnu vježbu s pripadnicima vojske Sjedinjenih Američkih Država na manjači i u Glamoču. Jeste li zadovoljni kako je vježba protekla i šta je bio njen cilj?
- Moram reći više nego zadovoljan, jer smo kroz ovu vježbu imali dva cilja. Da ojačamo saradnju, i da zajedno s američkom vojskom dobijemo novu sposobnost, oba cilja smo uspjeli realizovati. Dali smo dobar šlagort za vježbu koja će biti održana iduće godine u maju, kada će učestvovasti više od 1.000 vojnika.

Koliko je učešće u ovakvim vježbama važno za napredak naših oružanih snaga i za eventualno približavvanje standradima koje zahtijevaju svjetski poliotički i vojni savezi kakav je NATO?
- Moram reći da smo mi sad na nivou stepena koji nam omogućuje članstvo u NATO, svakog trenutka potvrđujemo svoju spremnost i sposobnost. Ako govorimo o Oružanim snagama možemo reći da smo implementirali 70 posto onoga što je zamišljeno u procesu reformi.
U maju je pred Oružanim snagama Bosne i Hercegovine još jedna bilaterlana vojna vježba, također s amerikom vojskom – o čemu se radi i zašto je ona značajna?
- Nemam nikakvu dilemu da pripadnici Oružanih snaga mogu proći sve ono što se od njih traži. To je najveća vježba koja će se desiti na području BiH. To je prvi put da se izvodi u zemlji koja nije članica NATO-a, mi smo spremni da pokažemo da zaslužujemo bolju budućnost. Imamo situaciju da će nam Turska pomoći sa preko 200 miliona turskih lira, također nam pomaže Velika Britanija, Kina… Mi smo ovdje prvenstveno u službi svoje države i svojih građana.
Danas je Dan oružanih snaga Bosne i hercegovine – 15. godišnjica. U šta su se naše oružane snage razvile u proteklih 15 godina? Šta je cilj da oružane snage Bosne i hercegovine budu do 5. decembra 2021. godine?
- Ja sam u suštini optimista i nemam dilemu da ćemo svake godine jačati. Nemam dilemu da ćemo u 2021. godini realizovati sve ono što se od nas traži i očekuje. Ubijeđen sam da je pred nama svijetla budućnost, kao i to da će država BiH uskoro postati punopravna članica NATO-a.
(Edina Bakić)