Zaštita ličnih podataka u BiH je dobro koncipirana, međutim, građani slabo poznaju svoja prava u ovoj oblasti i samim tim malo koriste zaštitu koju im pruža ovaj zakon odnosno Agencija za zaštitu ličnih podataka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izjavila je to danas u Mostaru Danijela Radonjić, sekretar
Višeg privrednog suda u Banjoj Luci, uoči seminara i promocije novog priručnika
„Primjena Uredbe o zaštiti ličnih podataka (GDPR) i Zakona o zaštiti ličnih
podataka”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kako je pojasnila, građani kada pokrenu bilo koji postupak,
moraju predočiti svoj jedinstveni matični broj koji jeste lični podatak.
- Taj broj direktno identificira osobu i samim tim, s obzirom na to da se svugdje traži, postoji mogućnost njegove zloupotrebe. Jer, kada imate nečiji matični broj, možete zloupotrijebiti njegove podatke bankovne kartice – kazala je ona.
U BiH, pak, u odnosu na Hrvatsku, gdje je matični broj
zamijenjen osobnim identifikacijskim brojem, tzv. OIB-om, to nije regulirano,
piše Avaz.
- Poznato je da je samo u BiH Zavod zdravstvenog osiguranja Hercegovačko-neretvanskog kantona uveo tu neku vrstu broja za svoje korisnike usluga i oni, dakle, neće koristiti matični broj – kazala je Radonjić.
Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.
Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.