Prema podacima državnih institucija, prosječna penzija u Hrvatskoj u avgustu je iznosila 2.802 kune, odnosno 373,1 euro. Nakon Hrvatske, slijedi Crna Gora u kojoj penzioneri mjesečno u prosjeku primaju oko 293 eura. Podaci Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore pokazuju da je prosječna penzija u Crnoj Gori u avgustu 2021. godine iznosila tačno 293,05 eura.
Potom slijedi Sjeverna Makedonija u kojoj je u junu ove godine penzija iznosila 255 eura.
Prema podacima Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Srbije, prosječna penzija u avgustu ove godine iznosila je 249,9 eura.
Na začelju je Bosna i Hercegovina u kojoj, prema posljednjim podacima, penzioneri u prosjeku mjesečno primaju oko 215 eura.
Komentirajući ove podatke, predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH Redžo Mehić, kazao je za Hayat.ba da se mora uzeti u obzir kolika je prosječna plaća u Hrvatskoj i koliki su troškovi života u toj zemlji.
- Pogledajte granične prijelaze, Bosanska Gradiška i Metković, svi dolaze da kupuju ovamo. Odnosno, prosječne plaće i prosječne penzije u Hrvatskoj u nepovoljnijem su odnosu za penzionere nego kod nas. Kada je riječ o Srbiji, oni daju godišnje pomoći, treba znati i da je broj penzionera u Srbiji oko 1.720.000, od toga je oko 200.000 seoskih penzija koje su skromne, manje do 100 eura koje su dali poljoprivrednicima – pojašnjava Mehić.
Kaže da postojeće penzije najviše na ruku idu Srbiji, jer je tamo najjeftiniji život.
- Od srednjih penzija u najtežem položaju su penzioneri Hrvatske. Borimo se za bolji položaj penzionera, ali ove cijene ne može niko stići. Kriza je penzionih sistema u svijetu i sve zemlje koje na vrijeme nisu prešle na dopunsko osiguranje imaju taj problem. U Njemačkoj i Austriji ne bi bila dobra penzija da zaposlenici nisu na vrijeme prešli na dopunsko osiguranje – dodao je Mehić.
U svijetu opada broj radnika, a raste broj penzionera. Prema Mehićevim riječima, mašine su uzele silna radna mjesta, a sav profit ubiru poslodavci.
- Stalna su poskupljenja, to više nije normalno, ljudi crkavaju. Vjerovatno će se nešto morati raditi na povećanju najniže, prosječne plaće, pa tako i penzije. Ocjena ekonomskih analitičara je da se u BiH pothitno moraju povećati plaće, ako se to ne dogodi, izgubit ćemo radnike, otići će svi. Zadržavanjem radnika podignut će se produktivnost, a samim time i prosjek plaća od čega automatski zavise i penzije – stava je Mehić.
On dodaje da BiH mora svoju dijasporu iz socijalne, pretvoriti u investicionu.
- Umjesto da potrošimo novac koji donesu, moramo im omogućiti da tim novcem otvore tvornicu i zaposle ljude – dodao je Mehić.
(Admir Jamaković)