Nacionalno upravno vijeće, kojim je predsjedavao vojni načelnik general-major Min Aung Hlaing, koji je vodio puč 1. februara, najavilo je da će noćni policijski sat trajati od 20 po lokalnom vremenu počevši od ponedjeljka.
Vojna vlast nije ništa saopštila o protestima protiv državnog udara sve do upozorenja državnih medija u ponedjeljak da će se “nemiri” suočiti da pravnom reakcijom.
Lokalne vlasti su preko zvučnika u gradu Yangon i drugom po veličini gradu Mandalayu najavile da će policijski čas trajati od 20 sati do četiri ujutro po lokalnom vremenu.
U ostalim dijelovima zemlje, poput Myeika, policijski čas će trajati od 21 do tri sata.
Zabranjeno je okupljanje pet ili više osoba na javnim mjestima, kao i protesti protiv puča.
Ograničenja su uvedena nakon početka nacionalnog generalnog štrajka u ponedjeljak, a zaposleni u nekoliko vladinih odjeljenja pridružili su se pokretu protiv vojne vlasti.
Ranije, hiljade demonstranata okupile su se protestujući protiv puča u gradovima Yangon, Mandalay i Nay Pyi Taw i drugim dijelovima zemlje.
Ubrzo nakon objave, na ulicama Yangona viđen je konvoj pristalica vojske s najmanje 30 vozila iz kojih su mahali zastavama i puštali vojne pjesme. Nakon toga, demonstranti protiv puča mirno su se razišli iz centra grada.
Mijanmarska vojska, poznata kao Tatmadaw, proglasila je vanredno stanje ranije ovog mjeseca, nekoliko sati nakon hapšenja predsjednika države Win Myinta, ministrice vanjskih poslova Aung San Suu Kyi i drugih vodećih članova vladajuće Nacionalne lige za demokratiju (NLD).