MIŠIĆ: DVIJE TREĆINE RADNIKA U RS NE PRIMA NI PROSJEČNU PLAĆU

Savez sindikata Republike Srpske (RS) traži izmjene Zakona o radu, jer se pokazao neprimjenjivim u dijelu koji se odnosi na prava radnika – rekla je danas predsjednica tog sindikata Ranka Mišić.

Upozorila je da gotovo dvije trećine radnika iz realnog i jedan dio iz javnog sektora u tom bh. entitetu ne prima ni prosječnu plaću.

-Oni ne mogu da se primaknu prosječnoj plaći. To je jedan od najbitnijih razloga zašto radnici odlaze s ovih prostora – kazala je Mišić i ponovila da traže usvajanje trogodišnjeg dokumenta, u kojem bi Vlada precizirala rast plaća u RS, koji ne bi mogao biti manji od 10 posto.

Savez sindikata je, kako je potvrdila, uputio Vladi dokument sa setom mjera za koje očekuje da se nađu u Programu ekonomskih reformi RS za period 2020-2022. godine, koji bi Vlada trebalo da utvrdi i uputi u parlament na usvajanje.

-Redovno učestvujemo u izradi ovog programa i najveći broj naših predloženih mjera bude prihvaćen, ali njihova realizacija je prilično troma, a nama trebaju brze i efikasne promjene koje će zaustaviti odlazak radnika – rekla je Mišić na konferenciji za novinare u Banjoj Luci.

Mjere Saveza sindikata odnose se i na strateške aktivnosti, a Mišić je navela da traže donošenje strategije bezbjednosti i zaštite zdravlja na radu, kako bi sigurnost na radnom mjestu bila podignuta na viši nivo.

-Veliki strateški značaj ima i socijalno zbrinjavanje radnika, jer nešto manje od 11.000 radnika još čeka povezivanje radnog staža da bi mogli da ostvare svoja prava – rekla je Mišić.

Navela je i da je kriza socijalnog dijaloga evidentna u RS, za što krivi poslodavace, koji ne žele da pregovaraju o plaćama.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE