Među onima koji se vratio na rodnu grudu je i glavni imam MIZ Kaljina Sead ef.Drinjak.
U razgovoru za Hayat TV poručio je da je obaveza starijih povratnika da svoju djecu zadrže na ovim prostorima. U narednoj priči upoznaćemo vas i sa selom koji je porušeno do temelja, a gdje je povratak danas 100 postotan.

U mjesto Kaljina, općina Sokolac, prije pet godina povratak je ostvario glavni imam MIZ Kaljina, općina Sokolac Sead ef.Drinjak.
- Do tada sam radio u drugom medžisu, ali od 2015 ukazala se potreba za imamo za područje Medžlisa Kaljina i tako da sam se prijavio a ujedno sam ovdje rođen, to je moj rodni kraj tako da sam tu počeo sa obavljanjem imamske dužnosti.“
Priča kako svaki čovjek kada se rodi nešto povuče i sa majčine i očeve strane.

U tom kontekstu svaki od nas koji rođen na određenom području, on ima elemanata te zemlje, svoje rodne grude.
- Kada se to ureže u čovjekovu dušu teško je to zaboraviti i naravno svakoga vežu lijepe uspomene i želi da to osvježi, probudi i da se vrati na svoj rodni kraj. Ove starije generacije, Islamska zajednica i politički faktori na ovom prostoru trude se da zajedničkim sredstvima kod ovih mlađih generacija probude taj osjećaj da im stvore ambijent, uslove da se mogu vratiti i da mogu doći na svoj kraj“ – kaže Drinjak.

Kao i u svakom području zahtjevi lokalnih mještana su različiti. U mjestu Kaljina, lokalno stanovništvo izrazilo je želju za obnovom vjerske infrastrukture i objekata.
- Kada je u pitanju Kaljina oni su iskazali interes da se ojača infrastruktura IZ, na način da objekte koje smo skupa s IZ kupili prošle godine, da ih obnovimo i uradimo prostorije za Medžlis Kaljine i da se jedan objekat uredi da imam može stanovati i obavljati dnevne namaze tako da bi to bio centar njihovog okupljanja. Mi ćemo krenuti u realizaciju ta dva projekta vrlo brzo“, kaže Edin Ramić, ministar za raseljene osobe i izbjeglice FBIH.
Samo pola sata dalje od ovog mjesta, makadamom, Kaljina se spaja sa područjem općine Olovo, tačnije selom Kolakovići.

- Selo broji 74 kuće, sve do 2003 godine zaobilazile su sve donacije jer je ovdje bila totalna šteta , kamen na kamenu nije ostao. Mi smo voljeli reći da je ovdje 130% štete jer kad smo došli ovdje 1996.godine morali smo 30% snage uložiti kako bi to bila nula. I od tada teče ta povratnička euforija. 2003 godine potpisujemo ugovor sa ministarstvom za raseljene osobe i izbjeglice FBIH. Istovremeno uključuje se jedna danska organizacija s kojom radimo projekat ostatka.“, kaže Kadir Plećan, povratnik u selo Kolakovići, općina Olovo.
Ono što je specifično za Kolakoviće jeste da je ovdje ostvaren 100% povratak.
Urađena je moderna kanalizaciona i vodovodna mreža. U rekordnom roku su izgradili džamiju i popratne objekte za samo 4 mjeseca jer je to bio uslov donatora.

- Mi smo se na sreću na vrijeme vratili, ovdje radimo, ovdje sijemo, ovdje su naše njive i mezarovi naših djedova i to je ono što nas veže za našu rodnu grudu“, kaže Plećan.
Jedan od izazova je kako sačuvati i kako mlađim generacijama prenijeti ovaj emanet i tu ljubav prema svom rodnom kraju. Ako se ne očuva i ne afirmiše ljubav prema rodnom zavičaju, onda će nestati i povratnici.
(Emerin Ahmetašević)