MLADI U NEDOZVOLJENIM AKCIJAMA: U KRAĐI UHVAĆENO 87 MALOLJETNIKA

Centar za socijalni rad Podgorica tokom prošle godine imao je u radu 254 slučaja koja su se ticala maloljetničke delinkvencije.

Najviše maloljetnika završilo je pred socijalnim radnicima zbog krađe i to zbog teške krađe 31, krađe 41, sitne krađe 12 i krađe u pokušaju tri.

Zbog ometanja javnog reda i mira procesuirana su 34 maloljetnika, nanošenja teških tjelesnih povreda četiri, lakih tjelesnih povreda 11, nasilničkog ponašanja 22, oduzimanja motornog vozila pet, a zbog nedozvoljenog držanja oružja jedan.

Tri djeteta su se našla u sukobu sazakonom zbog napada na službeno lice, dva zbog omogućavanja uživanja opojnih droga, tri zbog razbojništva, pet zbog uništenja i oštećenja tuđe stvari, ugrožavanja saobraćaja 59, teškog djela protiv bezbjednosti saobraćaja i izazivanja opšte opasnosti po jedan, a zbog učestvovanja u tuči 16, piše Dan.

U izvještaju o realizovanim aktivnostima u sprovođenju lokalnog programa prevencije neprihvatljivog ponašanja djece i mladih u glavnom gradu Podgorica za 2018. navodi se da je u tom periodu zabilježeno 15 zahtjeva škola, roditelja, policije, savjetodavnog rada, a tiču se bježanja i drugih problematičnih ponašanja koja ne spadaju ukrivičnadjela.

Komentarišući devijantno ponašanje maloljetnika, psiholog Milica Pušonjić kaže da djeca odmalena pokazuju određene znake da bi njihovo ponašanje moglo da preraste u nasilno ili socijalno neprihvatljivo, ali se ti znaci vrlo često ne registruju kao upozoravajući, pa se preko njih olako prelazi.

Kako navodi, već u pred školskom uzrastu djeca su tokom pohađanja vrtića pod uticajem intenzivnog procesa socijalizacije, kao i kroz interakciju sa drugom djecom sa kojom su u kontaktu, pa je to jedan od najznačajnijih perioda izgradnje osobina ličnosti djeteta u kome dijete već i samo manifestuje sposobnost da shvati društvene norme, instrukcije o ponašanju, pravila o dozvoljenom i zabranjenom.

  • U tom periodu se još intenzivnije razvijaju navike i svijest o solidarnosti, saradnji, disciplini, odgovornosti i manifestuju određene sklonosti na koje se utiče porukom, nagradom i kaznom, primjerom i uzorom. Već u ovom periodu manifestuju se izvjesne radnje koje se mogu svrstati u pred delinkventno ponašanje, kao što su nasilno ponašanje, prisvajanje tuđih stvari, neuvažavanje uputstava, samovolja itd.

Postoji nekoliko pitanja na koja je potrebno obratiti pažnju kada je u pitanju ovakvo ponašanje kod djece.

To su sadržaj i oblik neprihvatljivog (nepoželjnog), odnosno antisocijalnog ponašanja, učestalost i intenzitet takvog ponašanja i stepen izraženog otpora mjerama usmjerenim na otklanjanje ovakvog neprihvatljivog ponašanja i izvor i uzrok takvog neprihvatljivog (antisocijalnog) ponašanja – kaže Pušonjić.

Ona objašnjava da pravovremeno otkrivanje istinitih odgovora na postavljena pitanja može da omogući sprečavanje izgrađivanja osnova za dalji razvoj asocijalnog ponašanja i sklonosti ka takvom ponašanju.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE