Sigurno ste se zapitali zašto neko smatra da je tečni otpad podjednak problem kao i tvrdi, kruti otpad kada je u pitanju izlijevanje u sudoper, wc šolju...
Tečni otpad nakon kuhanja, prženja ili čišćenja ne bi smio biti pušte u odvodne cijevi jer može nanijeti štetu i cijevima i okolini.
Masnoće i ulja mogu začepiti odvode, ali ujedno biti vrlo štetni za daljnji proces pročišćavanja vode.
Svjetska organizacija Watership Environment Foundation upozorava na glavne sastojke koji nikako ne bi smjeli biti sasuti u odvode, čak ni kada su pomiješani s velikom količinom vode.
To su:
Masnoća i salo
Kuhinjsko ulje
Maslac i margarin
Ostaci hrane
Sosevi
Mliječni proizvodi
Zapravo, tokom vremena masnoća se samo nakuplja i na kraju začepljuje cijevi. Deterdženti i ostala hemijska sredstva za “razbijanje” masnoće nisu baš savršeno djelotvorna.
Umjesto da ih sipamo u odvode, stručnjaci savjetuju da masnoću i ostatke hrane sa posuđa, rešetki za roštilj i preostalih kućnih aparata istružemo u limenke ili kante za smeće, piše Magazin.rs.
Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa ‘GLEDAJ Hayat‘ na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.
Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.