Profesorica Sara Gilbert, vakcinolog oksfordskog Instituta Jener, kaže da sve veći rast globalnih putovanja i populacije povlače za sobom rizik od izbijanja zoonotičnih infekcija. Gilbert kaže da je trenutna pandemija koronavirusa osvijetlila koliko međunarodna putovanja ubrzavaju širenje virusa koje je teško iskorijeniti na mjestima sa velikom populacijom, prenio je “ Daily Mail ”.
Posljednjih godina bolesti koje prenose životinje postale su uobičajenije zbog sve većeg uzgoja i sječe šuma, što su dva faktora koja stavljaju životinje blizu jedne drugima kao i ljudima.
Iako porijeklo virusa koji uzrokuje Covid-19 još nije poznat, naučnici se generalno slažu da je sa šišmiša prešao na drugu životinju, a potom na ljude.
- S obzirom na to kako stvari funkcionišu u svijetu, u budućnosti možemo očekivati izbijanja epidemije zoonotičnih infekcija – rekla je Gilbert.
- Veća gustina stanovništva, više putovanja, sječa šuma, sve te stvari povećavaju vjerovatnoću da će doći do izbijanja i nešto će se potom širiti dalje – navela je ona.

Gilbert je ove nedelje objavila da će njen tim uskoro predstaviti regulatornim tijelima vakcinu protiv Covida-19 zvanu AZD 1222.
Covid-19 do sada se pokazao kao najsmrtonosnija zoonotična bolest od koje je umrlo oko 850.000 ljudi u svijetu, a zaraženo više od 25 miliona. Tu su i drugi primjeri poput ebole, koja je potekla od majmuna, MERS-a iz kamila, virus Zapadnog Nila koji prenose komarci i bjesnilo uglavnom kod pasa. Svake godine od zoonotičnih bolesti umre oko dva miliona ljudi, uglavnom u siromašnim zemljama, navodi “ Daily Mail ”.
Ujedinjene nacije su u julu upozorile da će se broj takvih epidemija povećavati ukoliko ne zaštitimo prirodu i divlje životinje.