Musa je istakao kako je jednu dozu vakcine protiv koronavirusa primilo oko 20 posto stanovništva u Federaciji BiH, ali da to nisu potpuni podaci jer se određeni broj građana vakcinisao i u Srbiji i Hrvatskoj.
Ocijenio je i trenutnu epidemiološku situaciju naglasivši da za 40 posto imamo veći broj novih hospitaliziranih.
- Od prošle sedmice imamo 242 hospitalizirane osobe. Te brojke govore da ulazimo u pogoršanje epidemiološke situacije i da će sad ponovno sezonski da ulazimo u nestabilnije razdoblje i ukoliko ne želimo da se nađemo u situaciji u kakvoj smo bili prošle godine, odgovor je da se što više ljudi odazove na vakcinaciju – poručio je Musa.
Gostujući nedavno u emisiji Dobar dan BiH Musa je govorio i o neželjenim efektima kod vakcinisanih građana, istakavši da prema zakonu i pravilniku o imunizaciji, bilo da je riječ o vakcinaciji protiv COVID-a 19 ili redovnom programu, nadzor nad neželjenim reakcijama je uspostavljen i taj proces se redovno prati.
- Svaki zdravstveni radnik koji je administrirao vakcinu dužan je da u slučaju pojave neželjene reakcije da to prijavi – naglasio je.
Kada je riječ o kolektivnom imunitetu, Musa je u Dobar dan BiH kazao da je tu dosta neodgovorenih pitanja i ta cijela slagalica imuniteta prema COVID-u 19 nije u potpunosti razjašnjenja.
- Tu treba uzeti u obzir, trajnost imuniteta, pojavu novih sojeva koji pokazuju jedno smanjenje učinkovitosti imuniteta, osim toga, na rketanje pandemije utiče neravnomjerna raspodjela vakcinacije, dokle god imamo dijelove svijeta gdje imamo dosta nevakcinisane populacije tu je mogućnost i većeg prijenosa ovih sojeva, ali i stvaranje novih sojeva koji mogu stvarati teže kliničke slike – istakao je Musa.