1794. Kongres SAD-a usvojio zakon kojim se američkim brodovima zabranjuje prevoz crnih robova iz Afrike u Ameriku.
1859. U Sopronu rođen Josip Vancaš, arhitekt, predstavnik historicizma. Na poziv bosanske vlade dolazi 1884. u Sarajevo, gdje djeluje do 1890. kao vladin arhitekt (Katedrala srca Isusova (1884-1889), Palača Zemaljske vlade u Sarajevu (1884-1886), Palača pošte i telegrafa u Sarajevu (1907/1913)…). Napisao je čitav niz studija o bosanskoj narodnoj arhitekturi.
1876. Rođen pisac Borisav Stanković, jedan od začetnika moderne srpske proze. Prikazujući život rodnog Vranja s kraja 19. vijeka, dao je i psihološku analizu ličnosti, unoseći prvi put u srpsku literaturu erotiku i senzualnost.
1895. Pioniri filma braća Auguste i Louis Lumier demonstrirali u Parizu prvi put pokretne slike, upotrijebivši celuloidnu traku.
1919. Letom između Pariza i Bruxellesa jednom u sedmici uspostavljena je prva avionska međunarodna linija u svijetu.
1980. Najviša indijska nagrada Dragulj Indije uručena misionarki Majci Terezi. Osnovala je katoličku redovničku zajednicu Misionarke ljubavi u indijskoj Kalkuti 1950. Više od 45 godina služila je siromašnima i bolesnima.

1996. Međunarodni sud za ratne zločine u Haagu optužio trojicu Bošnjaka i jednog bosanskog Hrvata za ubistva, torture i zlostavljanje Srba 1992. u logoru Čelebići kod Konjica. To su bile prve optužnice za zločine nad Srbima počinjene tokom rata u BiH (1992-1995). Sud je 1998. oslobodio optužbe Zejnila Delalića, a Hazima Delića osudio na 20 godina, Esada Landžu na 15 i Zdravka Mucića na sedam godina zatvora.
2001. Srbijanska policija u Beogradu uhapsila državljanina BiH Milomira Stakića i predala ga na osnovu optužnice Haškom tribunalu. Osuđen je na doživotni zatvor za počinjene zločine nad Bošnjacima Prijedora.
2001. U North Hollywoodu umro američki crtač William Hanna, koji je sa Josephom Barberom stvorio Toma i Jerryja, junake crtanih filmova koji su uz “Kamenka i Kremenka”, “Medvjeda Yogi” autorima donijeli sedam Oscara.
2001. SAD donijele odluku o protjerivanju oko 50 ruskih diplomata pod sumnjom da su se bavili špijunažom. Rusija uzvratila protjerivanjem četvorice američkih diplomata.
2004. U Sarajevu umro Slobodan Bodo Kovačević, poznati bh. gitarista.
2004. U raketnom napadu izraelske vojske ubijen je duhovni vođa i osnivač radikalnog palestinskog pokreta Hamas šeik Ahmed Jasin, nakon što je izašao iz džamije u Gazi. U tom napadu poginulo je još sedam osoba. Oko mjesec kasnije ubijen je i njegov nasljednik Abdel Aziz Rantisi.
2016. U terorističkom napadu islamskih fundamentalista u Bruxellesu 34 osobe su poginule, a 310 je ranjeno. Od dejstva dviju eksplozija na aerodromu Zaventem poginulo je 14 ljudi, a 90 osoba je ranjeno. U eksploziji bombe u metrou na stanici Maelbeek poginulo je 20 ljudi, a 220 osoba različitih državljanstava je povrijeđeno. Napad su izveli braća Kahlid i Ibrahim el-Bakraoui, Najim Laachraoui, neidentificirani muškarac i Mohamed Abrin, koji nije uspio detonirati svoju napravu, te je pobjegao, a uhapšen je dan kasnije u predgrađu Anderlechta.
2017. Ispred zgrade parlamenta u Londonu muškarac u vozilu pokosio je pješake na mostu Westminster prije nego što se zabio u ogradu zgrade parlamenta. Zatim je izašao iz vozila i nožem izbo i usmrtio policajca. U ovom terorističkom napadu smrtno su stradala tri pješaka, a policija je na kraju ubila napadača Halida Masouda (52), rođenog u Britaniji. Povrijeđeno je 29 civila.