U Torre Annunziati u Italiji 1919. rođen je filmski producent Dino de Laurentiis. Doprinio je svjetskom uspjehu italijanske kinematografije poslije Drugog svjetskog rata. Dobitnik je Oscara za filmove “Gorki pirinač” i “Ulica”
117. Umro rimski imperator Marko Ulpije Trajan, posljednji rimski car koji je vodio osvajačke ratove. Tokom njegove vladavine, od 98, Rimsko carstvo najviše proširilo teritorije. Historičari su procijenili da je u njemu tada živjelo oko 70 miliona stanovnika.
843. Franački vladari car Lotar I, kralj Ludvig Njemački i kralj Karlo II Ćelavi u Verdenu sklopili ugovor kojim je Franačka država podijeljena na zapadni i srednji dio, kasnije Francuska, i istočni, kasnije Njemačka.
1217. Krunisan prvi srpski kralj Stefan Nemanjić Prvovenčani. Krunu, dobijenu od pape Honorija III, u Srbiju donijeli papski izaslanici.
1883. Rođen meksički revolucionar Emiliano Zapata. Od 1910, kao vođa meksičkih seljaka, stvarao burnu historiju Meksičke revolucije pod parolom “Zemlja i sloboda”. Ubijen iz zasjede u aprilu 1919.
1919. Potpisan ugovor u Rawalpindiju, kojim je Velika Britanija priznala neovisnost Afganistana.
1925. U Bosanskom Šamcu rođen Alija Izetbegović, prvi predsjednik samostalne RBiH
1937. U Los Angelesu rođen Dustin Hoffman, američki glumac. Dvostruki dobitnik Oscara, pet puta Zlatnog globusa, tri BAFTA i jednog Emmyja (“Diplomac”, “Kišni čovjek”, “Upoznajte Fockerove”…)
1945. Londonskim sporazumom Velike Britanije, SSSR-a, SAD-a i Francuske, kojem se kasnije priključilo 19 zemalja, osnovan Međunarodni vojni sud za suđenje nacističkim ratnim zločincima, na osnovu kojeg je vođen Nirnberški proces.
1963. U spektakularnoj pljački voza, grupa kriminalaca upala u poštanski voz između Glasgowa i Londona i opljačkala 2,6 miliona funti. Svih 15 učesnika pljačke vijeka uhapšeno i 1964. osuđeno na 25 do 30 godina zatvora. Jedan od aktera Ronnie Biggs uspio je da pobjegne iz zatvora i s plijenom otputuje u Brazil, gdje je živio do maja 2001, kada se predao Scotland Yardu.
1974. Predsjednik SAD-a Richard Nixon objavio da podnosi ostavku zbog umiješanosti u aferu Watergate.
1993. Srpske snage na Bjelašnici srušile TV toranj, a na Malom i Velikom polju na Igmanu porušile i zapalile sve olimpijske objekte.
1994. Lideri Jordana i Izraela otvorili prvi drumski granični prelaz i time potvrdili kraj 46 godina dugog neprijateljstva.
1996. U bujicama koje su se iznenada sručile u turistički kamp u Pirinejima, u Španiji, poginulo 67 osoba.
2000. Od eksplozije bombe u stanici metroa ispod Puškinovog trga, u centru Moskve, poginulo 12 osoba, a 53 teško povrijeđene.
2005. U Argentini uhapšen Milan Lukić, pred Haškim tribunalom optužen za zločine protiv čovječnosti u okolini Višegrada i izručen Sudu u Haagu. Lukić je u Beogradu u odsustvu osuđen na 20 godina zatvora zbog otmice i ubistva 16 Bošnjaka iz Sjeverina 1992. Haški tribunal osudio ga je 2009. na doživotnu kaznu zatvora, a njegovog brata Sredoja Lukića na 30 godina zatvora.
2016. U Banjoj Luci umro Željko Kopanja, vlasnik Nezavisnih novina i Glasa Srpske. Zbog tekstova o ratnim zločinima srpskih paravojnih snaga u BiH, dobijao je prijetnje smrću. U eksploziji bombe pod automobilom 22. oktobra 1999. ostao je invalid.2016. Bombaš samoubica ubio najmanje 70 osoba, a ranio 50 kada je napao ožalošćene u bolnici u Queti, na jugozapadu Pakistana. Meta napada bila je grupa od oko 100 ljudi koji su se okupili povodom ubistva istaknutog advokata Bilala Kasija. Većina žrtava su advokati i novinari.