Piše: Selma Žigić
Maja Kojović, stručna saradnica za odnose s javnošću Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, istakla je da se epidemiološki nadzor nad sezonskom gripom u FBiH vrši od oktobra do maja.
- Prema dosadašnjim podacima, gripa je i dalje umjerenog intenziteta s porastom aktivnosti u protekle tri sedmice. U referalnom laboratoriju za gripu KCUS-a do sada su testirana ukupno 294 uzorka, od kojih je 117 pozitivno na virus gripe i to dominantno virus gripe tip A, podtip A (H1N1). -ističe Kojović.
Na području Federacije BiH imamo 16.093 slučaja sa simptomima sličnim gripi.
Nažalost, od posljedica izazvanih gripom imamo registrovane smrtne slučajeve u Federaciji BiH.
Od početka sezone registrovano je devet smrtnih slučajeva – četiri na području Kantona Sarajevo, tri na području Zeničko-dobojskog i dva u Tuzlanskom kantonu.
Vakcina je najbolja mjera prevencije ovog virusa.
- Uvijek preporučujemo vakcinaciju kao jedini pravi vid zaštite protiv gripe. Sezonska gripa svake godine ima epidemijski potencijal. Već od druge sedmice januara, kada se registruje povećan broj oboljelih, mi već tada govorimo o prelasku epidemijskog praga i govorimo o epidemiji. Svake godine imamo smrtnih slučajeva. Prošle godine smo imali 24 smrtna slučaja prouzrokovana gripom. Najviše obolijevaju djeca školske dobi, zbog kolektiva – kazala je Kojović.
Smatra da je sezonska gripa najviše opasna za osobe koje imaju neka hronična oboljenja, a to su upravo te starije osobe, djeca ili osobe sa oslabljenim imunim sistemom.
To onda dovodi do komplikacija poput upale pluća, mozga ili upale srednjeg uha kod djece.