Džidić je prokomentarisao obećanje Valentina Inzka, a to je rok koji je dao za donišenje zakona o negiranju genocida.
- Genealno govoreći važno je da Međunarodna zajednica i Ured visokog predstavnika se drže svojih najava. Ali, u ovom slučaju treba napomenuti da Inzko nije samo to najvljivao on je inistirao da institucije BiH budu one koje će donijeti zakon o zabrani negiranja genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, kao jedno civilizacijsko pitanje, a da tek ukoliko one to ne budu u stanju uraditi, da će on stati ispred toga. U tom smislu naša kritika treba prvenstveno biti usmjerena prema našim institucijama, a naravno treba napomenuti da ovako emotivne stvari, značajne za BiH, važno je ipak da se ostane pri dogovoru.
Džidić kaže da se tu radi o jednom stavu koji je u udređenoj mjeri opravdan, da ovako značajno pitanje treba da dođe iznutra.
- Mi imamo zakone u BiH, niz njih koji se skoro pa nikako ne implementiraju, u tom smislu zakon sam po sebi u ovoj konstrukciji, politizaciji pravosuđa, pitanje je koliko bi bio impelmentiran, ukoliko znamo da se strategija za ratne zločine ne implementira, da se skoro niko ne odgovara za poticanje u javnom prostoru za jezik mržnje, u tom smislu pitanje je koliko bi jedan nametnuti zakon doveo do rezultata – smatra on.
Dodaje da pored Inzka, pitanje treba postaviti i našim predstavnicima vlasti, ljudima koji suizabrani da predstavljaju narod u institucijama i Parlamentu BiH.
- Mislim da je porodicama žrtava najteže u situacijama kada se njihova bol negira, dovodi u pitanje kontinuirano, i ut om smislu se može postaviti pitanje, zbog čega nemamo ovakve zakone i na nekim drugim nivoima, a ne samo na državnom, gdje se ne može to pitanje samo adresirati odbijanju predstavnika srpskog naroda da usvoje takav jedan zakon, tako da to govori o jednom generalnom nedostaku političke volje sa svih strana da se ovo pitanje adekvatno zakonski reguliše, a onda na kraju i odbijanje Visokgo predstavnika. U svakom slučaju, u toj konstalaciji kada se to diglo na jedno političko pitanje, svakako je najteže žrtvama koje su jučer obilježile i 26. godišnjicu genocida – kazao je Denis Džidić za Vijesti u 7, te dodao da bi bilo veliko iznenađenje da se na samom kraju Inzkovog mandata jedna tako značajna i velika stvar uradi.
(Ismar Imamović)
Video pogledajte OVDJE.